Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Проналажење одрживог решења за Фабрику аутомобила Прибој

Проналажење одрживог решења за Фабрику аутомобила Прибој

Београд, 29. октобар 2013. године – Министарство привреде Владе Републике Србије саопштило је данас поводом штрајка запослених у Фабрици аутомобила Прибој (ФАП) да ће помоћи у проналажењу одрживог решења за то и свако друго предузеће у реструктурирању.

У саопштењу се наводи да је једини услов и основ за то достављање личне карте предузећа са тачним подацима о имовини и обавезама, судским споровима, купцима и добављачима, списком запослених, њиховим платама и годинама радног стажа.

Без потпуних личних карата и тачних података не може се говорити о смисленом плану оздрављења предузећа у реструктурирању.

Држава је спремна да помогне свим предузећима у оквиру плана реструктурирања, али да би се то урадило, потребни су адекватни подаци, односно предузећа морају претходно да ураде и доставе потпуне и тачне личне карте.

То је правило које се односи на сва предузећа која траже помоћ државе.

На састанку који је одржан у Министарству привреде пре осам дана, којем је присуствовало и руководство ФАП-а и представнци синдиката, утврђено је да ФАП по финансијским извештајима има залихе у вредности од 6 милијарди динара.

Ресорно министарство је тражило попис тих залиха и посебно поставило питање да ли има залиха које више нису употребљиве и које би могле бити продате како би се могао измирити део обавеза.

На састанку је констатовано да залиха изгледа нема, да није могуће пронаћи ни 30 милиона динара, или 0,5 одсто залиха, како би се измириле зараде.

Током састанка је постигнут договор о томе да се одмах формира пописна комисија и ангажује судски вештак како би се пописала имовина и извршила њена процена.

Уместо договореног, кренуло се супротним путем и седам дана касније блокира се пруга, истиче се у саопштењу.

Министарство је такође тражило попис радника са њиховим платама и годинама радног стажа.

Тражене су информације и о радницима који су заинтересовани за социјални програм Владе Србије, али ништа од тих података није достављено.

Министарство привреде има пуно разумевање за проблеме радника, али и од руководства, синдиката и радника ФАП-а очекује да буду одговорни, разумеју реалност и буду део решења.

Решавање судбине предузећа у реструктурирању, постављање тих предузећа на здраве ноге и привлачење приватних инвеститора, домаћих или страних, једини је начин изласка из тешког стања у којем се друштво налази.

Та предузећа до сада су државу годишње коштала више од 750 милиона долара, подсећа се у саопштењу.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs