Београд, 1. новембар 2013. године – Министарство привреде Владе Републике Србије покренуло је код пословних банака поступак наплате банкарских гаранција у вредности од 1.404.000 евра на име повраћаја у буџет Србије.
У саопштењу Министарства привреде наводи се да су та средства грађана Србије у периоду од 2009. до 2012. године исплаћена на рачуне осам инвеститора у виду субвенција за запошљавање нових радника, као и отварање и проширење производних капацитета.
За тај износ субвенција који су добили од државе, инвеститори су били у обавези да инвестирају 24,8 милиона евра и отворе 739 нових радних места.
Одлуку да се покрене процедура за повраћај субвенција Министарство је донело имајући у виду да инвеститори нису испоштовали обавезе преузете инвестиционим програмом и потписаним уговорима, који су недавно и раскинути.
Предузећа код којих је услед раскида уговора покренут поступак повраћаја исплаћених субвенција су „Alfa Properties“ д.о.о. Београд, „Serbia Industrial Solutions“ д.о.о. Крагујевац, „БТР ЕXП“ д.о.о. Бољевац, „Нишпродукт“ д.о.о. Ниш, „Fortis Properties“ д.о.о. Ћуприја, „Вумо“ д.о.о. Београд Угриновци, „Mecen Evropa Tech“ д.о.о. Нови Бановци, „Margaritelli-iner-kop“ Косјерић – нови назив: „Праг-продукт“ д.о.о. Косјерић.
Уместо очекиваног ефекта субвенционисања, ови инвеститори годинама су бескаматно користили буџетски новац, а на штету пореских обвезника.
Интерна контрола, коју од септембра спроводи Министарство привреде, показује да су рачуни појединих инвеститора са којима је раскинут уговор у непрекидној блокади дуже од годину дана.
Такође, поједини инвеститори, ни након пролонгирања рокова и смањења обима њихове обавезе у погледу инвестиције и броја запослених, нису запослили ниједног новог радника, иако су по уговору били дужни то да учине.
Све наведено отвара питање досадашњег изостанка ефикасне контроле и наменске употребе субвенција, које су из буџета поклоњене инвеститорима на бескаматно коришћење.
С обзиром на то да је Министарство привреде по сваком од осам раскинутих уговора обезбеђено валидним банкарским гаранцијама, реализација повраћаја средстава очекује се у пуном обиму.
Једини проблем засад представља наплата средстава у висини од 52.000 евра, која је 22. августа 2013. године достављена на реализацију Привредној банци Београд.
Та банка више од два месеца одбија да Министарству привреде исплати потраживање по овој гаранцији, правдајући такво понашање ставом да ће над банком бити покретнут стечајни поступак.
Министарство привреде ће и у наредном периоду инсистирати и радити на успостављању и јачању механизама контроле реализације уговорених обавеза са свим корисницима државних подстицаја, истиче се у саопштењу и понавља да је досадашњи начин исплате субвенција и дотација из државног буџета вршен без икакве контроле и одговорности институција и појединаца.
Преглед активираних гаранција због неизвршавања уговорних обавеза можете погледати у
прилогу.