Београд, 8. новембар 2013. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Саша Радуловић саопштио је данас да су сва предузећа у реструктурирању том министарству доставила личне карте, али да је само 50 фирми испунило постављене услове.
Радуловић је на редовној месечној конференцији за новинаре, која је одржана у Влади Србије, прецизирао да је, када је реч о јавним предузећима, достављено 35 личних карата, али да ниједна од њих не задовољава прописане критеријуме.
Он је подсетио на то да у Србији данас постоје 153 предузећа у реструктурирању у којима ради више од 50.000 људи, као и још 419 предузећа, која су у разним фазама приватизације.
За ова предузећа кључан је процес реструктурирања који ће бити обављен у три фазе, истакао је министар.
У првој фази, како је објаснио, биланси предузећа биће очишћени, што значи да ће на фер тржишним основама бити исказана вредност имовине, обавеза, као и залиха неког предузећа.
Према његовим речима, у другој фази биће извршена конверзија потраживања предузећа у капитал, како би се ниво потраживања свео на ниво вредности имовине предузећа, што сада није случај, с обзиром на то да је тренутно у већини случајева вредност имовине значајно мања од обавеза које ова предузећа имају.
Радуловић је навео да ће тако очишћена предузећа у наредној, трећој фази, ући у поступак приватизације, при чему ће држава, у сарадњи са пословним банкама, обезбедити помоћ у виду кредита по нижим каматама као подстицај за привреду.
Министар је рекао и да ће бити угашена Агенција за страна улагања и промоцију извоза Републике Србије (СИЕПА), као и да у 2014. години инвеститори неће добијати подстицаје из буџета за отварање нових радних места.
Радуловић је објаснио да је анализом рада агенција утврђено да две не испуњавају своју улогу – СИЕПА и Агенција за лиценцирање стечајних управника, и додао да ће послове које је до сада радила СИЕПА обављати посебан сектор у Министарству привреде.
Агенција за лиценцирање стечајних управника, како је додао, биће угашена новим Законом о стечају, који предвиђа оснивање Коморе стечајних управника.
Министар је саопштио да у буџету за 2014. годину нису предвиђени подстицаји које су до сада добијали домаћи и страни инвеститори за отварање нових радних места, већ само субвенције за раније преузете обавезе.
Укупан износ планираних субвенција износи 8,3 милијарде динара, од чега је пет милијарди за преузете обавезе по основу отварања радних места, 2,1 милијарда је за фабрику “Фијат” у Крагујевцу, док је 1,2 милијарде планирано за новоосновану авио-компанију "Ер Србија”, прецизирао је Радуловић.
Он је рекао и да ће Агенција за приватизацију наставити да ради и да ће добити нова овлашћења, док се још разматра како ће даље радити Фонд за развој.
Према његовим речима, од наредне године почеће да ради Гарантни фонд, из којег ће држава пословним банкама давати гаранције за кредите привреди, при чему планирани износ државних гаранција износи 12 милијарди динара, на основу чега се очекују укупни кредити вредни од 400 до 500 милиона евра.
У буџету Министарства привреде предвиђено је и оснивање Транзиционог фонда, који ће располагати са 20 милијарди динара за исплату плата радницима у предузећима у реструктурирању, указао је Радуловић и додао да ће тај фонд расходе намиривати из продајне цене тих предузећа.