Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Буџет за 2014. годину минимум за нормално функционисање државе

Буџет за 2014. годину минимум за нормално функционисање државе

Београд, 9. децембар 2013. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Лазар Крстић оценио је данас да је Предлог закона о буџету за 2014. годину реалан и да представља једино могуће решење у овом тренутку.

Фото: Танјуг

Крстић је приликом представљања овог документа у Скупштини Србије истакао да је у ограниченом простору у коме мора да се делује постигнут максимум, уз напомену да ће предложеним мерама бити обезбеђен минимум потребан да држава настави да нормално функционише.

Он је истакао да је тај минимум стабилизација јавног дуга, и додао да је постављени циљ да се он задржи на око 70 одсто бруто друштвеног производа (БДП) до 2016. године.

Министар је подсетио на то да ће консолидовани буџетски дефицит наредне године бити 7,1 одсто БДП-а уместо приближно 9 одсто колико би износио без спроведених мера, а да ће на републичком нивоу дефицит буџета бити смањен за 0,1 одсто у односу на дефицит предвиђен ребалансом буџета за 2013. годину.

У наредној години, како је додао, према предлогу буџета, на републичком нивоу приходи ће бити 930 милијарди динара, што је номинални раст од 6,5 одсто у односу на ребаланс, а расходи 1.112 милијарди динара, што је раст од 5,8 одсто, док ће дефицит бити 182 милијарде динара, односно 4,6 одсто БДП-а.

Крстић је указао на то да је ово једини могући пут како не бисмо имали дефицит од 9 одсто и суочили се са кризом јавног дуга за годину-две.

Према његовој оцени, предложеним буџетом за 2014. годину, као и пратећим мерама и трогодишњим планом предвиђеним у Фискалној стратегији, то се неће десити.

Он је објаснио да се, као и претходних година, највећи приходи планирају од наплате ПДВ-а – 430 милијарди динара, односно 46 одсто укупних прихода, док на расходној страни трансфери организацијама обавезног социјалног осигурања, пре свега ПИО фонду, износе 280 милијарди динара, односно 25 одсто укупних расхода.

Капитални расходи биће 52 милијарде динара, што је значајно повећање у односу на 2013. годину, а неки од најважнијих пројеката односе се на наводњавање у пољопривреди, обнову клиничких центара и истраживање и развој у науци, навео је министар.

Крстић је саопштио да ће укупни расходи за запослене бити 272 милијарде динара, односно 24 одсто укупних расхода, што је номинални раст од 3,2 одсто у односу на 2013. годину, док ће расходи за робу и услуге бити 96 милијарди динара.

Расходи за камате, како је додао, биће 114 милијарди динара, што је повећање од 20 милијарди у поређењу са 2013. годином, а субвенције ће бити 81 милијарду динара, што је смањење за три милијарде динара.

Министар је рекао да се буџетом за наредну годину мења модел субвенционисања и у привреди и у пољопривреди, уз напомену да ће стимулације бити да би предузећа зарађивала на "здравим ногама", а пољопривредници производили више.

Он је нагласио да се планира увођење реда у јавном сектору, уз напомену да су нова запошљавања претила да уруше систем који више није у стању да се одржава, због чега је то морало да буде регулисано законом.

Када бисмо у буџет урачунали те ефекте заустављања запошљавања и увођења платних разреда, које планирамо да уведемо већ до 1. јула, цифре које смо дали у овом буџету биле би, да смо то укључили, још мање, тако да је на неки начин овај буџет реалан, додао је Крстић.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs