Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Поглавље посвећено енергетици кључно за напредак Србије ка ЕУ

Поглавље посвећено енергетици кључно за напредак Србије ка ЕУ

Београд, 29. јануар 2014. године – Министар енергетике, развоја и заштите животне средине у Влади Републике Србије Зорана Михајловић оценила је данас да је Агенција за енергетику Републике Србије (АЕРС) међу најбољим регулаторним телима за енергетику у региону.

Фото: Танјуг

Михајловић је на представљању резултата твининг пројекта између две регулаторне агенције Србије и Словачке истакла да је стручни капацитет ове агенције додатно ојачан кроз управо завршени пројекат са том земљом, што ће допринети бољем прилагођавању енергетског сектора Србије правилима ЕУ.

То ће, како је указала, допринети и томе да АЕРС буде спремна да прати све изазове читавог енергетског сектора кроз Поглавље 15 у преговорима са ЕУ.

Она је истакла да су кроз твининг пројекат Словачке и Србије, који је трајао 20 месеци и који је ЕУ финансирала са 1,5 милиона евра, ојачани капацитети Агенције за енергетику Републике Србије за успешније испуњавање обавеза у процесу приступања наше земље ЕУ, као и по основу Уговора о Енергетској заједници.

Министар је подсетила на то да је ова агенција формирана 2005. године, да данас има 38 запослених и да је успела да успостави темељ независности, али да је то тек почетак јер је чекају бројне обавезе, као и кадровско и ресурсно оспособљавање.

Поглавље 15 у преговорима са ЕУ је веома озбиљно, с обзиром на то да морамо да се прилагодимо регулативама и определимо за то којом брзином ћемо да испуњавамо захтеве, указала је министар.

Председник Савета Агенције за енергетику Љубо Маћић подсетио је на то да је Србија од 2006. године преузела обавезе за усклађивање енергетског сектора са правилима Енергетске заједнице, и додао да је од 2011. године, од када је ступио на снагу нови Закон о енергетици, то регулаторно тело добило још већу регулаторну надлежност.

Маћић је оценио да ће овај твининг пројекат допринети унапређењу капацитета агенције у области регулације цена, усавршавању методологија за одређивање цена, развоју и примени регулаторних стартегија, као и надзору над реформама у енергетском сектору.

Шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт је истакао да ће усклађивање прописа Србије везаних за Поглавље 15, које се односи на енергетику, бити кључно у њеном напретку у придруживању ЕУ.

Изазов заштите животне средине биће најтежи и захтева највише новца, указао је Девенпорт и навео да ће Влада Србије морати да усвоји и спроведе Енергетску стратегију, у складу са роковима из Уговора о Енергетској заједници.

Према његовим речима, то ће дати даљи подстицај реструктурирању и модернизацији енергетских компанија у власништву државе, као што су Србијагас и ЕПС, обезбеђујући нове инвестиције.

Он је рекао да регулисане цене енергената морају да покрију све оправдане трошкове, да државне подстицаје постепено треба укинути, а степен наплате довести на одговарајући ниво.

Министар привреде Републике Словачке Томаш Малатински изразио је задовољство због тога што је Србија почела приступне преговоре са ЕУ, уз оцену да је то нова шанса за ширу сарадњу у свим областима.

Малатински је истакао да учлањење српске енергетике у европско тржиште, које броји 500 милиона потрошача, подразумева хармонизацију и либерализацију пословног амбијента у енергетском сектору.

Он је навео да је пред Србијом захтеван задатак, и додао да је Србија сада у ситуацији у каквој је била Словачка на почетку процеса преговора са ЕУ, због чега је понудио помоћ те земље у овој области.

Директор Секретаријата Енергетске заједнице Јанез Копач је оценио да је овај твининг пројекат припрема за такозвани трећи пакет енергетске легислативе који све чланице ЕЗ морају да усвоје до краја године, и који доприноси несметаном функционисању тржишта, за шта је веома значајно постојање независног регулатора.

Независан енергетски регулатор претпоставља кадровску, стручну и финансијску независност и на неки начин је чувар свих учесника на тржишту - произвођача, потрошача, оператера, дистрибутера, и сматра се такозваним "енергетским судом", објснио је Копач.

Он је истакао да српски регулатор - Агенција за енергетику Републике Србије - има велики углед у региону.

Према његовим речима, нови Закон о енергетици се очекује до септембра и то би било довољно да Србија може да имплементира трећи енергетски пакет до 1. јануара 2015. године, што је и њена обавеза.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs