Почела ревизија података система националних рачуна
Београд, 7. март 2014. године – Републички завод за статистику саопштио је данас да је почео да спроводи процес ревизије система националних рачуна у циљу усклађивања статистичког система Републике Србије са захтевима Европске уније.
У саопштењу се наводи да ће нови европски Систем националних и регионалних рачуна (ЕСА 2010) заменити постојећу методологију ЕСА 1995, у циљу усклађивања националних рачуна са новим економским окружењем и потребама корисника.
Земље ЕУ почеће од септембра ове године са применом ЕСА 2010 и програма достављања података Евростату (трансмисионог програма), који је саставни део Регулативе 549/2013 (ЕСА 2010).
У циљу усаглашавања статистичког система наше земље са наведеним променама, Завод је започео процес ревизије, при чему ће највећи утицај на тај поступак имати побољшање извора података и проширење обухвата у обрачуну макроекономских агрегата.
Ревизије представљају саставни део сваког развијеног статистичког система и дефинишу се као промене објављених коначних података.
Разлози за спровођење ревизија су нова методолошка сазнања и унапређење постојеће методологије (концепти, дефиниције, класификације), промене статистичких метода обрачуна, промене извора података или доступност нових извора података, бољи обухват извештајних јединица, исправке грешака у подацима и претходним обрачунима, и слично.
Ревизијама се, такође, побољшавају квалитет и тачност података.
Систем националних рачуна, који је дефинисан у форми која пружа систематични приказ економске активности једне земље, заснива се на међународно усвојеним појмовима, дефиницијама, класификацијама и рачуноводственим правилима.
Национални рачуни обезбеђују индикаторе који чине квантитативну основу вођења макроекономске политике земље, као што су бруто домаћи производ (БДП), инвестиције у основне фондове, финална потрошња (државе, домаћинстава, НПИД), извоз, увоз и друго.
Током последњих двадесет година десиле су се знатне промене у структури економије, као што су пораст улоге информационих и комуникационих технологија у процесу производње, повећање значаја интелектуалне својине и услужних делатности, као и раст глобализације.
С обзиром на то да су ове промене захтевале прилагођавања у начину прикупљања статистичких података и обрачуна макроекономских агрегата, било је неопходно увести ЕСА 2010.
Поменути систем уноси релативно велики број промена, при чему многе од њих имају ограничен утицај на обрачуне у националним рачунима.
Такође, прихваћен је и Евростатов табеларни приступ за контролу и корекцију свеобухватности (егзостивности) обрачуна бруто домаћег производа, с обзиром на то да је дошло до побољшања и проширења извора података, објашњава се у саопштењу.