Ниш, 25. јун 2014. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Душан Вујовић изразио је данас очекивање да ће нови закон о приватизацији бити усвојен до краја јула, као и да ће бити флексибилнији у погледу модела, метода и мера приватизације.
Вујовић је на јавној расправи о Нацрту закона о приватизацији и Нацрту закона о изменама и допунама Закона о стечају, која је почела у Регионалној привредној комори Ниша, објаснио да ће модели, методи и мере бити прилагођени стварним потребама фирми које се налазе у процесу реструктурирања, или које нису раније приватизоване.
Он је навео да ће након ступања на снагу новог закона о приватизацији свим заинтересованим инвеститорима бити упућен позив да понуде свој програм, на који ће сагласност давати Агенција за приватизацију и Министарство привреде.
Сваки програм који буде имао елементе за успешно пословање биће предмет пажње надлежних органа, указао је министар и додао да ће се након тога тражити најпогоднији модел, метод и мере за приватизацију.
Према његовим речима, онај део фирми који не понуди програм биће суочен са стечајем, и у стечају ће се, преко социјалног програма, бринути о радницима.
Вујовић је, када је реч о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о стечају, указао на то да је циљ новог законског решења бржи процес стечаја, појачана улога поверилаца и смањење трошкова тог поступка.
У Србији треба приватизовати још приближно 600 предузећа у којима је запослено више од 100.000 радника, укључујући и 161 предузеће у реструктурирању, подсетио је министар.
Нацртом закона о приватизацији предвиђена су четири модела приватизације (продаја капитала, продаја имовине, стратешко партнерство и пренос капитала без накнаде), три метода (јавно прикупљање понуда са јавним надметањем, непосредна погодба и јавно прикупљање понуда), као и три мере приватизације (финансијска консолидација, отпис дуга и претварање дуга у трајни улог или конверзија).