Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Пред Србијом свеобухватне реформе

Пред Србијом свеобухватне реформе

Београд/Берлин, 30. јун 2014. године – Потпредседник Владе Републике Србије и министар државне управе и локалне самоуправе Кори Удовички изјавила је данас у Берлину да су пред Србијом свеобухватне реформе јавне управе и фискална консолидација, која подразумева и болне мере.

Фото: Танјуг

Удовички је на панел дискусији „Нови почетак према Бриселу – Србија на путу ка ЕУ“ у организацији Форума Србија–Немачка и немачког Савета за спољну политику (ДГАП) указала на то да се Србија налази на прекретници, а да је Влада Србије свесна чињенице да више нема времена за одлагање реформи.

Она је поновила да је нашој земљи неопходна фискална консолидација која ће зауставити даљи раст дугова, уз оцену да тај процес неће бити ни лак, ни кратак.

Биће нам потребно од три до пет година, а радиће се у договору са ММФ-ом, од којег Србија очекује нови аранжман на јесен, указала је потпредседник Владе.

Према њеним речима, фискалну консолидацију ће чинити доста болних мера, од стављања зарада у јавном сектору под контролу, што ће бити једна од првих мера, па све до рационализације у државној администрацији.

Морамо да предузмемо свеобухватну реформу јавне управе уколико мислимо да рационализујемо државне трошкове, тако да и релативно слаба српска привреда може да их поднесе, али и да реформишемо јавну управу и државу, тако да она може боље да подржава привреду и привредни раст, поручила је Удовички.

Она је подсетила на то да се очекује усвајање пакета закона који ће на јесен реформисати систем зарада у јавном сектору, тако да он поново постане лако контролисан, с обзиром на то да је актуелна регулатива непрегледна и сложена.

Удовички је најавила да су у припреми функционалне анализе које ће омогућити да се наредне године почне са рационализацијом структуре и броја запослених у целој јавној управи, међу свим корисницима буџетских средстава, и директним, и индиректним.

Веома смо посвећени промени регулаторног оквира како би држава постала подршка инвеститорима, било да су страни или домаћи, као и промени односа наслеђеног из прошлости, према којем је држава видела свој задатак у томе да даје предност јавној над приватном својином, истакла је потпредседник Владе.

Према њеној оцени, најважније је да постоји посвећеност и разумевање свих чланова Владе када је реч о томе да без једног новог, много лакшег приступа инвестирању у Србију, неће бити могуће да се оживи привреда и убрза преко потребан привредни раст.

Министар привреде у Влади Републике Србије Душан Вујовић указао је на то да се код Агенције за приватизацију налази 584 предузећа, од којих је 161 у процесу реструктурирања.

Она су, како је додао, заштићена од свих поверилаца и за њих се чека решење, што је главни проблем који мора да се реши.

Вујовић је објаснио да је друга страна проблема у томе што Србија има јавни сектор који уместо да буде кичма развоја и пружања најважнијих услуга у многим доменима, прави губитке и пружа јако лоше услуге.

Разумљиво је када праве губитке они који пружају социјалну помоћ, али не и када их праве они који би требало да буду мотор привреде, нагласио је министар и оценио да нови закон о приватизацији мора да омогући брзе услове за то да она предузећа која су здрава изађу из стечаја и наставе да раде.

Фирме се у стечају налазе најмање три, четири или 10 година, а након тога стечај више нема смисла, додао је Вујовић.

Време је да Србија, уз поштену и решену Владу, доведе у ред макроситуацију, паралелно усвоји неопходне законе и понуди инвеститорима да раде, нагласио је он и упутио позив немачким улагачима да дођу у Србију.

Председник Академије за истраживање и практичну политику у Бону и експерт за Балкан Бодо Хомбах истакао је да економска стабилност захтева разумну основу и сарадњу.

Ниједна земља света у време глобализације не може сама. Потребни су тесни односи и Србија је важна за стабилност региона. Србији је потребна Европа, али и Европи је потребна Србија, закључио је Хомбах.

Скуп "Нови почетак према Бриселу – Србија на путу ка ЕУ" отворили су председник Владе Републике Србије Александар Вучић и министар спољних послова СР Немачке Франк Валтер Штајнмајер.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs