Београд, 3. јул 2014. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Лазар Крстић изјавио је данас да би проценат сиве економије у Србији могао бити смањен у наредних неколико година са садашњих 31 одсто на 23 до 24 одсто учешћа у укупним економским активностима.
 |
Фото: Фонет |
Крстић је на отварању Генералне скупштине Интра-европске организације пореских администрација (IOTA) у Београду објаснио да би то на годишњем нивоу омогућило повећање буџетских прихода у износу од 500 до 700 милиона евра.
Он је навео да се реално може очекивати да се за две до три године сива економија сведе на проценат какав постоји у земљама централне и источне Европе, при чему су за то потребне законске измене, нови начин управљања и награђивања људи у Пореској управи, као и бољи однос према пореским обвезницима.
План смањења сиве економије, како је истакао, јесте амбициозан циљ који се не може остварити одмах.
Према његовим речима, постоје области, попут борбе против илегалне трговине акцизним производима, где се могу остварити додатни приходи брже него у неким другим областима, иако то захтева координисан напор неколико различитих државних институција.
Министар је најавио да прве конкретне кораке у вези са овом тематиком очекује у наредних неколико недеља, и указао на то да је борба против сиве економије веома значајна у процесу фискалне консолидације.
Истовремено, он је навео да се по први пут у Србији организује Скупштина Интра-европске организације пореских администрација, којој присуствују представници 46 земаља Европе и централне Азије.
Централна тема тог дводневног скупа, како је прецизирао, јесте начин на који пореске управе могу да буду бољи сервиси грађана и имају бољи однос са пореским обвезницима.
За Србију одржавање овог скупа долази у правом тренутку, с обзиром на то да се у скупштинској процедури налази Предлог закона о изменама и допунама Закона о пореском поступку и пореској администрацији, да је изабран нови директор Пореске управе и започета трансформација те службе, оценио је Крстић.
IOTA је основана 1996. године у Будимпешти као непрофитна међувладина организација пореских администрација које дају подршку земљама чланицама у унапређењу те службе, а чији је Србија члан од 2002. године.