Београд, 5. септембар 2014. године – Први потпредседник Владе Републике Србије и министар спољних послова Ивица Дачић одбацио је данас наводе косовских политичара о томе да би Србија и Косово требало да потпишу мировни споразум, уз оцену да они представљају покушај злоупотребе добре воље званичног Београда.
 |
Фото: Танјуг |
Дачић је на редовној конференцији за новинаре у Министарству спољних послова истакао да разговори које Београд води са представницима привремених институција власти у Приштини нису разговори о томе да Србија призна њихов једнострано проглашени статус независности.
Он је подсетио на то да се разговори воде под покровитељством Европске уније, и уз добру веру да се може доћи до компромиса статусно неутралног карактера, који ће довести до побољшања услова у којима живе и раде људи на Косову.
Србија, како је истакао, ниједним својим чином није дала до знања, а камоли предузела било какве формалне радње којима би признала једнострано проглашену независност Косова.
Први потпредседник Владе је поручио да ће Србија и даље задржати конструктиван приступ у дијалогу са привременим институцијама власти у Приштини.
Он је саопштио и да би у октобру у Београду требало да буде одржана заједничка седница министара спољних послова и министара економије земаља западног Балкана и представника Европске уније.
Према његовим речима, на тој седници ће учествовати и представници привремених институција власти у Приштини, а Косово ће бити представљено у складу са
Договором о регионалном представљању и сарадњи, односно не као држава, већ асиметрично, уз звездицу и фусноту.
То је, како је подсетио, назив без прејудицирања статуса и у складу је са Резолуцијом Савета безбедности Уједињених нација 1244.
Дачић је, говорећи о извештају америчког тужиоца Клинта Вилијамсона о трговини људским органима на Косову, рекао да Министарство спољних послова Владе Србије подржава тај документ.
Објективни извештај тужиоца, како је указао, даје нашој земљи разлог да верује да истрага у вези са убиствима и трговином органима неће бити обустављена.
Први потпредседник Владе је изразио наду да ће овај извештај допринети томе да се питање ових тешких злочина пребаци са политичког на правни терен, као и томе да оснивање суда који ће се бавити наводима извештаја и на основу њих подизати оптужнице не буде одлагано.
Дачић је указао на то да је циљ спољне политике наше земље да билатерални скрининг за Поглавље 31 у преговорима о приступању Србије ЕУ, које се односи на спољну, безбедносну и одбрамбену политику, буде одржан 10. октобра.
Такође, циљ је и заштита националних интереса, као и стварање такве позиције која ће Србији омогућити да се развија, избегне сукобе и да са свима, колико је то могуће, буде у добрим односима.
Према његовим речима, позиција Србије није се променила и наша земља иде ка ЕУ следећи своје главно стратешко опредељење, уз очување добрих односа са својим пријатељима који су ван Уније.
Дачић је прецизирао да мисли на Русију, Кину и Уједињене Арапске Емирате (УАЕ), као и на афричке и латиноамеричке државе, уз оцену да Србија мора да обнови круг земаља које су јој традиционални пријатељи, посебно када је реч о земљама које нису признале једнострано проглашену независност Косова.
Он је, говорећи о Поглављу 32 у преговорима са ЕУ које се односи на финансијску контролу, изразио очекивање да ће оно бити отворено што пре, као и да ће ускоро бити отворено и Поглавље 35, које, између осталог, обухвата и питање односа са Косовом.
Дачић је истакао да Министарство спољних послова поздравља успех египатске иницијативе и недавно постизање договора о неограниченом примирју између израелске и палестинске стране.
Први потпредседник Владе је изразио жаљење због великих цивилних страдања у појасу Газе, и упутио апел Израелу и Палестини да уложе максимум напора и наставе дијалог у циљу постизања трајног мира и имплементације ранијих договора који воде у том правцу.
Он је саопштио и да посета председника Руске Федерације Владимира Путина нашој земљи још није званично потврђена, али да се очекује да ће до ње доћи.
Председник Републике Србије Томислав Николић је, како је подсетио, упутио позив Путину да присуствује обележавању 70-годишњице ослобођења Београда у Другом светском рату.
Исти позив Путину је, како је додао, упутио и председник Владе Србије Александар Вучић током радне посете Москви.