Чачак, 13. децембар 2014. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић изјавио је данас да ће, поред једног дела предузећа која су била у реструктурирању, купце и стратешке партнере моћи да нађу и она која су у озбиљним проблемима.
Сертић, који је данас у Чачку отворио нови производни погон компаније “Велтекс”, рекао је да ће за предузећа која су у великим тешкоћама бити покушано да се кроз унапред припремљен план реорганизације помогне да се преузму бар њихови делови, или одређен број радника, како би функционалне средине могле да изађу на тржиште.
Према његовој оцени, постоји део фирми које неће моћи да преживе, али и огроман број оних које функционално не постоје, односно немају ниједног, или имају једног или два радника.
Министар је рекао да многи радници постоје само на папиру јер су негде већ запослени, и поновио да ће за свако предузеће за које постоји минимални тржишни потенцијал бити омогућена нека врста санације.
С друге стране, како је додао, држава и ресорно министарство имају обавезу да кроз социјалне програме помогну свим предузећима која имају проблем функционисања.
Социјални програми су већ објављени преко Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, а неке компаније већ предају спискове, указао је он и објаснио да ће ослобађањем дела радника који ће прећи у приватни сектор, или на неке друге послове, бити створени услови за то да део тих предузећа настави да функционише.
Сертић је подсетио на то да је рок да Министарство привреде проследи Агенцији за приватизацију све моделе био 1. децембар, као и да Агенција за привредне регистре (АПР) обавештава предузећа која се припремају за процес приватизације, при чему се већ почетком јануара очекује велики број тендера.
Он је оценио да је отварање новог погона компаније "Велтекс", површине 2200 квадратних метара, која се бави производњом текстила и намерава да поред 180 запосли још 50 радника, понос Србије и модел за просперитет у будућности.
Овакве фирме треба да буду модел за просперитет и будућност Србије, истакао је он и подсетио на то да су власници живели и радили у иностранству и донели одлуку о томе да се врате у нашу земљу, где су уложили део зарађених средстава у посао који никада раније нису радили.
Министар је изразио задовољство тиме што фирма "Велтекс" свој производни програм извози у Аустрију и Немачку и сарађује са најбољим компанијама у тим земљама.
Он је рекао да се производња одвија на најсавременијим машинама, а да, захваљујући квалитету производа, задовољава захтевно тржиште западне Европе.
Сертић је поновио да су овакве фирме пример и да на њима треба да се заснива будућност Србије.
Власници "Велтекса" дошли су у Србију из Немачке 2007. године и започели сопствени бизнис. Основну делатност чини производња одевних предмета из области трахен моде (модни тренд заснован на националној ношњи Немаца из Баварске и Аустријанаца).
Производња је обављана у погонима коопераната све до 2011. године, када су власници сопственим средствима купили парцелу од 40 ари и објекат од 900 метара квадратних, покренули производњу, запослили 25 радника и остварили приход од приближно три милиона евра.