Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Савет Европе дао позитивне оцене Закона о раду

Савет Европе дао позитивне оцене Закона о раду

Београд, 22. јануар 2015. године – Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије саопштило је данас да нису тачни наводи појединих медија да је Закон о раду мањкав и да 22 одредбе овог законског решења нису у складу са Повељом Савета Европе.

Савет Европе данас је објавио закључке Европског комитета за социјална права о примени тематске групе 3 – радно право (члан 2, 4, 5, 6, 21, 22, 26, 28 и 29 Повеље) који обухватају не само Закон о раду како је наведено у коментару, већ и Закон о безбедности и здрављу на раду, Закон о штрајку, Закон о запошљавању и осигурању за случај незапослености, Закон о спречавању злостављања на раду и друге законе којима се уређују питања из наведених чланова Повеље.

Реч је о извештајном периоду од 2009. до 2012. године, при чему је наша земља доставила извештај Савету 31. октобра 2013. године, према редовном извештајном систему Савета Европе.

Из тог разлога не стоје наводи да важећи Закон о раду није усаглашен са Повељом, с обзиром на то да је овај документ измењен 29. јула 2014. године, па стога није обухваћен предметним извештајем и закључцима Комитета.

У извештају Савета Европе Комитет је дао осам позитивних закључака, што значи да је у том делу законодавство у Србији у складу са одредбама Повеље.

За осам подтачака у члановима Повеље који су разматрани, Комитет је тражио додатне информације да би донео закључак, што је уобичајена ситуација и у другим земљама када се први пут достављају извештаји, као што је случај са Србијом за ову тематску групу.

Постоји само шест негативних закључака који указују на то да законодавство Србије, у периоду од 2009. до 2012. године, није било усаглашено са Повељом. У међувремену, усвојене су измене и допуне већине наведених закона.

Србија има рок до 31. октобра 2015. године да достави додатне информације не само тамо где су тражене, већ и по негативним коментарима, што је редовна процедура Савета Европе.

Тек након достављених нових информација очекује се коначни извештај Савета Европе.

Чланови Европског комитета за социјална права су у новембру 2014. године посетили Београд и том приликом Србија је добила изузетно позитивне оцене, како у погледу броја чланова Повеље који су ратификовани, тако и у погледу достигнутих стандарда, наводи се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs