Београд, 28. јануар 2015. године – Управа за шуме Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије подсетила је данас на то да је крајем новембра и почетком децембра 2014. године источну Србију захватио талас ниских температура праћен појавом кише која се ледила, стварајући на тај начин изузетно дебеле наслаге леда.
Хладан период је трајао приближно месец дана, а праћен је додатним падавинама снега и јаким ветровима, што је кумулативно отежавало крошње стабала, те је дошло до великог броја ломова стабала, као и до изваљивања читавих група стабала, стварајући велике штете у шумама.
Услед изваљених стабала многе шумске саобраћајнице и мостови, које користи и становништво, постали су непроходни.
Обим и висина штете која је настала у шуми има за ова подручја карактер елементарне непогоде.
Штете су настале на подручју којим газдује ЈП „Србијашуме“, и то на шумским газдинствима Ниш, Бољевац, Крушевац, Кучево и Деспотовац, као и у шумама сопственика на обухваћеном подручју.
Према прелиминарним подацима, угрожена је површина од 18.419 хектара државних шума, са укупном запремином од 456.326 кубних метара дрвета и 23.886 хектара шума сопственика са укупном запремином од 266.065 кубних метара.
У циљу предузимања мера и активности из своје надлежности, Управа за шуме је формирала посебну радну групу, коју чине представници Управе за шуме и ЈП „Србијашуме“, а која је одмах извршила делимичан увид у стање на терену и сачинила Предлог мера и активности за санацију оштећених шума од ледолома и ледоизвала на подручју источне Србије за период од 2015. до 2018. године.
Наведени материјал представља оперативни план активности са динамиком извођења, обавезама појединих институција, правних лица и појединаца.
С обзиром на то да су велике штете настале и у шумама сопственика, сачињено је Обавештење за сопственике шума о пријави насталих штета и мерама поступања у циљу спровођења санације, које ће бити постављено на огласним таблама месних канцеларија на угроженим подручјима, као и на веб-страници
Министарства пољопривреде и заштите животне средине - Управа за шуме.
Имајући у виду обим штета и стање на терену, неопходно је хитно предузимање мера, због чега се власници шума позивају да пријаве настале штете, додаје се у саопштењу.