Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Рад Инжењерске коморе Србије није усклађен са законом

Рад Инжењерске коморе Србије није усклађен са законом

Београд, 29. јануар 2015. године – Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре упозорило је данас Инжењерску комору Србије на то да је њен рад незаконит и позвало ту организацију да у најкраћем року усклади опште акте са Законом о планирању и изградњи и добије неопходне сагласности Министарства.

У саопштењу се наводи да је усклађивање рада коморе са законом посебно важно због тога што ова комора деловањем ван правног оквира успорава опоравак домаће грађевинске индустрије, у чијем интересу би, као струковна организација, требало да делује.

У писму које је Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре упутило Инжењерској комори наводи се да статут и сви општи акти Инжењерске коморе Србије нису усаглашени са Законом о планирању и изградњи из 2009. године, као ни са каснијим изменама и допунама овог закона из 2011, 2012. и 2014. године.

Самим тим, одлуке донете на основу таквих неусаглашених аката су ништавне и не производе правно дејство.

Министарство никада није дало сагласност на највећи број општих аката Инжењерске коморе Србије, нити му је комора доставила на сагласност пословнике о раду својих органа.

С обзиром на то, сазивање седница, утврђивање кворума, поступак и начин одлучивања, као и одлуке које се доносе на седницама органа коморе, су нелегалне и правно ништавне.

Инжењерска комора основана је у складу са Законом о планирању и изградњи, има приближно 26.000 чланова, а до сада је издала више од 46.000 лиценци на основу којих инжењери израђују планове и пројекте и учествују у изградњи свих објеката у Србији.

Посебно је алармантан податак да је Инжењерска комора Србије од свог оснивања 2003. године одузела свега десет лиценци, а да за то време реализација великог броја пројеката касни управо због лошег пројектовања, што сведочи о незаинтересованости коморе за посао који јој је законом поверен.

Изменама и допунама Закона о планирању и изградњи значајно су скраћене процедуре за издавање грађевинских дозвола и проширена овлашћења инжењера и Инжењерске коморе Србије, због чега је њен законит и ефикасан рад од великог значаја за примену закона и оживљавање грађевинске индустрије.

Уз текуће инфраструктурне пројекте вредне приближно четири милијарде евра, нашу земљу очекују и нови, као што је модернизација пруге Београд–Будимпешта, при чему Србија има врхунске инжењере способне да одговоре овим изазовима.

Министарство грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре неће дозволити да се њихово знање доводи у питање због неадекватног рада пословодства Инжењерске коморе Србије, и упућује позив руководству коморе да не буде сметња реформама у овом сектору и ефикасној реализацији пројеката, додаје се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs