У Чачку и Београду покренут пилот пројекат за дијабетес
Београд, 3. фебруар 2015. године – Министарство здравља Владе Републике Србије подсетило је данас на то да је крајем прошле године поново у рад примарних здравствених установа увело посебне саветовалишне јединице за пацијенте са шећерном болешћу, такозвана саветовалишта за дијабетес.
Отварањем саветовалишта у домовима здравља пацијенти који болују од шећерене болести ће од лекара који су специјализовани за саветовалишни рад моћи да добију све потребне информације о болести и терапији, правовремену негу и хигијенско-дијететске савете, а све у циљу раног откривања, добре контроле и спречавању развоја компликација ове хроничне болести.
У оквиру обнављања саветовалишта, покренут је и пилот пројекат за дијабетес у домовима здравља у Чачку и Савском венцу, а под покровитељством Републичке стручне комисије за дијабетес и ресорног министарства.
Основни циљ покретања овог пројекта јесте увид у контолу дијабетеса код репрезентативног узорка пацијената са дијабетесом типа 2 који се већ налазе на оралној терапији.
Мерењем гликозилираног хемоглобина (ХбА1ц) из капиларне крви код 1.000 пацијената добиће се бољи увид у то да ли се код пацијената постиже добра контрола болести, односно да ли постојећа орална терапија резултује код пацијената нивоом шећера у крви који је испод граничних вредности.
Уређаји и тестови уз помоћ којих ће се вршити мерења ХбА1ц обезбеђени су путем донације фармацеутске компаније "Merck, sharp&dohme", а резултати пројекта треба да укажу на тренутну успешност у регулацији шећера у крви, као и на могућности побољшања дијагностике на нивоу примарне здравствене заштите у циљу боље контроле болести.
На основу резултата у другој половини године могу се очекивати и нове смернице у раду саветовалишта за дијабетес са овом популацијом пацијената у циљу превенције компликација болести, наводи се у саопштењу Министарства здравља.