Апел привредним субјектима да буду опрезни при вршењу трансакција
Београд, 5. фебруар 2015. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије упозорило је данас привредне субјекте на то да је све чешћа појава специфичног високотехнолошког начина извршења кривичних дела преваре на штету правних лица са територије Србије.
Извршиоци овог кривичног дела пресрећу електронске поруке које привредни субјекти са територије Србије размењују са пословним партнерима у иностранству, а потом отварају лажне налоге за електронску пошту, где се, у односу на прави електронски налог који користи страна компанија, мењају словни или бројчани карактери, што је тешко уочљиво уколико се комуникација одвија свакодневно.
Они, такође, маскирају праву електронску адресу, а потом се, злоупотребом комуникације, лажно представљају као представници стране компаније са којом правни субјекат из наше државе већ има пословну сарадњу.
Најчешће се након стварног уговореног посла у таквим порукама шаљу лажне профактуре за уплату, које су уобичајене за пословну сарадњу са већ познатом компанијом у иностранству, али су у њима промењене инструкције за плаћање.
На описани начин, привредни субјекти се доводе у заблуду да власницима рачуна, који су наведени у тим инструкцијама, а који су заправо извршиоци кривичног дела, уплате новац на своју штету.
До сада је утврђено да је дошло до имовинске штете у износу од више стотина хиљада евра на штету привредних субјеката из Србије.
Одељење за борбу против високотехнолошког криминала саветује привредним субјектима да буду опрезни при вршењу трансакција, посебно у случајевима неочекиваних измена бројева рачуна и других података из инструкција за уплате које се шаљу путем електронске поште и интернета од стране партнера из иностранства.
У таквим случајевима, најбоље је проверити исправност података неким другим путем, као што је на пример позивање телефоном или другим средствима комуникације на контакте који су коришћени у претходном периоду (пре слања поруке чија се истинитост проверава).
Такође, претрагом интернета, анализом садржаја који се на њему појављује, као и на основу пријава оштећених грађана у Србији, уочен је специфичан начин извршења кривичних дела прављења и ширења рачунарских вируса, која се врше претежно на штету привредних субјеката, али и физичких лица.
Извршиоци ових кривичних дела, у рачунаре оштећених, шире злонамерне рачунарске програме-вирусе, познатије као „ransomware“, који енкриптују електронске податке у рачунарима оштећених лица, а потом служе за уцењивање оштећених лица, како би им се изнудио одређени новчани износ за враћање важних података, односно њихову декрипцију.
Оваквим рачунарским вирусом може се ограничити приступ рачунарском систему који је заражен, а након тога извршилац кривичног дела захтева да му се плати одређена свота новца, у крипто валути, најчешће у биткоинима (Bitcoin), како би поново био омогућен приступ жртве рачунарском систему.
Одељење за борбу против високотехнолошког криминала саветује привредним субјектима да редовно врше ажурирање оперативних система, да инсталирају антивирус програме, као и да обезбеде складиштење података на резервним безбедним локацијама, како би, уколико дође до извршења кривичног дела, имали копије својих података на сигурној локацији.
Такође, Министарство не саветује да се новац уплаћује извршиоцима, већ да се кривично дело пријави Посебном тужилаштву за високотехнолошки криминал ради предузимања даљих мера и радњи из њихове надлежности, наводи се у саопштењу Министарство унутрашњих послова.