Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Промењен начин рада служби у борби против сиве економије

Промењен начин рада служби у борби против сиве економије

Београд, 27. фебруар 2015. године – Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Владе Републике Србије саопштило је да је у циљу сузбијања сиве економије јуче одржан састанак Инспектората за рад са представницима локалних самоуправа, јавних предузећа и привреде у Врању.

У саопштењу се наводи да је на састанку закључено да би у борби против сиве економије, а нарочито рада на црно, било најбоље остваривање партнерског односа.

Директор Инспектората за рад Бојан Јоцић говорио је на састанку о промењеном начину рада служби који је сада ефикаснији и које делују и превентивно.

Новине у раду су, како је рекао Јоцић, и коришћење базе података Централног регистра обавезног социјалног осигурања преко које у сваком тренутку може бити утврђен статус лица затеченог на раду.

Уколико неко лице није пријављено а затечено је на раду, инспектор налаже послодавцу да са тим лицем закључи уговор и да га пријави.

Више није потребно да инспектор обилази послодавца како би утврдио да ли је са запосленим склопио радни однос, сада једноставан приступ бази података омогућава увид у то да ли је послодавац пријавио лице, и да ли је поступио по налогу инспектора.

Наглашавајући да и велики инвеститори ангажују раднике на црно и да се то заједнички мора спречити, Јоцић је додао и то да осим што поједини послодавци не уплаћују доприносе и порезе, не воде довољно бригу ни о безбедности и здрављу радника.

Проблем рада на црно додатно компликује и што сами радници не желе да буду пријављени јер од Националне службе за запошљавање добијају накнаду.

Помоћник директора Инспектората за рад Дејан Ковачевић је рекао да је, с обзиром на велики број оних који раде нелегално, потребна боља сарадња Инспектората и локалног нивоа.

Састанак је одржан у организацији Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и Пчињског управног округа, додаје се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs