Београд, 8. март 2015. године – Министарство унутрашњих послова Владе Републике Србије саопштило је данас да због обилних падавина претходних дана припадници Сектора за ванредне ситуације, заједно са осталим надлежним службама, непрекидно прате стање на терену.
 |
Фото: Танјуг |
У саопштењу се наводи да је ванредна ситуација и даље на снази у Смедереву, Тутину, Коцељеви, Сјеници, Брусу, Ивањици, Ариљу, Новој Вароши, Љубовији и Тополи, док се ситуација нормализовала на територији Уба и Смедеревске Паланке, где је било проблема са поплавама.
Снабдевање електичном енергијом такође се нормализује у већем делу територије где је претходних дана дошло до прекида снабдевања.
Најкритичније је у Медвеђи, Тутину и Ивањици, где више од 1.000 домаћинстава тренутно нема електричну енергију, а екипе електродистрибуције су на терену и раде на стабилизацији.
Када је реч о Мачванском округу Министарство наводи да је река Сава и бујични водотокови у благом опадању, и стање на терену се стабилизује.
У Лозници, Малом Зворнику, Крупњу и Љубовији снабдевање електичном енергијом се стабилизује, док је више од 90 одсто путева проходно и ради се на расчишћавању преосталих праваца.
У Колубарском округу, због високог водостаја реке Тамнаве, угрожено је више сеоских домаћинстава која су одбила евакуацију.
Ангажован је Тим за спасавање и рад на води Сектора за ванредне ситуације, Подручно ватрогасно спасилачко одељење Уб, Ватрогасно-спасилачка бригада Ваљево, као и локалне снаге оспособљене за заштиту и спасавање.
У Шумадијском округу нема угроженог становништа јер су се реке на подручју Аранђеловца, Тополе, Раче и Баточине вратиле у корито. Све службе су у приправности и ангажују се по потреби.
Ниво Велике Мораве је у благом порасту, али су све потенцијалне опасне зоне проверене и нема опасности од плављења, док је ниво реке Груже у благом опадању и нема угроженог становништва.
Министарство истиче да се у Нишавском округу вода која се појавила због атмосферских вода повукла са критичних места у речно корито.
Као последица обилних кишних падавина на територији Смедерева дошло је до плављења пољопривредних површина у неколико села Подунавског округа. На територији Смедеревске Паланке нема поплављеног или угроженог домаћинства и ванредна ситуација на овом подручју је укинута.
У Рашком округу је, услед јаког ветра и снежних наноса, обустављен саобраћај на путном правцу Брзеће–Јарам–Копаоник.
Када је реч о Расинском округу, Министарство подсећа да је због снежних наноса проглашена ванредна ситуација у Брусу. Пут Брус–Брзеће–Копаоник преко Јарма је обустављен и непроходно је више локалних путева.
На територији Ариља, које припада Златиборском округу, проглашена је ванредна ситуација због непроходности приближно 400 км општинских и сеоских путева, док је у Сјеници висина снежног покривача 42 центиметара и сви регинални путеви су проходни.
Ванредна ситуација је проглашена и на територији Нове Вароши.
У Моравичком округу,тачније на територији Ивањице, проглашена је ванредна ситуације услед снежних падавина и отежаног снабдевања становништва електричном енергијом, наводи се у саопштењу.