Београд, 11. март 2015. године – Републички завод за статистику саопштио је данас да су пописом пољопривреде, који је спроведен током 2012. године у оквиру пројекта ИПА 2011, након више од 50 година прикупљени подаци о стварном стању пољопривреде, а самим тим и виноградарства.
У саопштењу се наводи да је у том периоду Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде у оквиру твининг пројекта, након више од 40 година, урадило нову рејонизацију виноградарских географских производних подручја Србије.
Посебна публикација „Виноградарски атлас“, чији су аутори Драгослав Иванишевић, Дарко Јакшић и Нада Кораћ, на систематичан начин приказује важне информације о виноградарским регионима, рејонима и виногорјима Србије, до којих се дошло у оквиру два наведена пројекта.
На тај начин је омогућено јасно сагледавање стања и потенцијала српског виноградарства.
Винородна Србија обухвата територију читаве Србије надморске висине до 800 метара, као и подручја изнад ове надморске висине уколико се она налазе на листи рејонираних подручја са већом надморском висином.
У оквиру винородне Србије препознајемо три региона, и то централну Србију, Војводину и Косово и Метохију, при чему у оквиру три региона постоје 22 рејона са 77 виногорја и више виноградарских оаза.
На основу података добијених Пописом пољопривреде 2012, у регионима централне Србије и Војводине налази се укупно 22.150 хектара под виновом лозом, од чега у региону централне Србије 17.118 хектара, а у региону Војводине 5.032 хектара.
Винске сорте се гаје на 17.483 хектара, што чини приближно 75,7 одсто укупних површина под виноградима. Сорте чије је грожђе намењено потрошњи у свежем стању узгајају се на укупно 4.667 хектара, односно на 24,3 одсто укупних површина под виноградима.
Производњом грожђа бави се 80.341 пољопривредно газдинство, односно 12,7 одсто од укупног броја газдинстава у земљи, при чему газдинство које се бави производњом грожђа у просеку има 0,28 хектара под виновом лозом.
Попис пољопривреде 2012. спроведен је од 1. октобра до 15. децембра 2012. године, у складу са Законом о попису пољопривреде 2012. („Службени гласник РС" број 104/09 и 24/11), и финансијски га је подржала ЕУ, која је у укупним трошковима партиципирала са 60 одсто.
Пописни резултати могу се наћи у електронској форми на интернет страницама
www.stat.gov.rs и
www.popispoljoprivrede.stat.rs, објашњава се у саопштењу и подсећа на то да Попис пољопривреде 2012. није спроведен на подручју територије АП Косово и Метохија.