Београд, 19. март 2015. године – Републички завод за статистику објавио је публикацију „Роми у Србији“, у којој се, на основу резултата Пописа становништва, домаћинстава и станова из 2011. године, анализирају демографске, социјалне, економске и друге карактеристике ромске популације.
Студија „Роми у Србији“, аутора Светлане Радовановић и Александра Кнежевића (Географски факултет Универзитета у Београду), има за циљ да допринесе бољем сагледавању и разумевању друштвеног положаја и степена социјалне интегрисаности ромске етничке заједнице.
У Попису 2011. године подаци о националној припадности су, сходно важећим уставним одредбама, резултат слободног изјашњавања грађана, односно родитеља, усвојитеља или старатеља када је реч о деци млађој од 15 година.
Према резултатима последњег пописа, у Републици Србији живи 147.604 лица ромске националне припадности, тако да је њихов удео у укупном становништву 2,05 одсто.
Просечна старост Рома је око 28 година, што их чини знатно млађима у односу на укупно становништво Србије, које је у просеку старо 42,2 године.
Посматрано по полу, међу лицима ромске националности већи је удео мушкараца (51 одсто) него жена (49 одсто).
Највећи број Рома пописан је у региону јужне и источне Србије (39 одсто од укупног броја Рома), а најмање у региону Шумадије и западне Србије (14 одсто од укупног броја Рома).
Посматрано по општинама, највеће учешће Рома у укупном становништву забележено је у Костолцу (19,5 одсто), Бојнику (14,9 одсто) и Врањској Бањи (14,4 одсто).
Попис је спроведен од 1. до 15. октобра 2011. године у складу са Законом о попису становништва, домаћинстава и станова („Службени гласник РС“, бр. 104/09 и 24/11).
Попис 2011. године је финансијски подржала Европска унија (ЕУ), која је партиципирала у укупним трошковима са 60 одсто.
Резултати пописа могу се наћи у електронској форми на интернет страницама:
www.stat.gov.rs и
www.popis2011.stat.rs.