Златибор, 21. март 2015. године – Министарство правде Владе Републике Србије саопштило је да је појачани надзор у раду извршитеља резултирао подношењем четири дисциплинске пријаве против извршитеља у протеклих месец дана.
Министар правде Никола Селаковић је на Првом годишњем саветовању извршитеља, које се од 21. до 22. марта одржава на Златибору, истакао да су управо недолично понашање појединаца у извршитељској струци и поступци који вређају углед професије довели до подношења предлога за покретање дисциплинских поступака, због чега треба инсистирати на поштовању етичких принципа и развијању стандарда понашања у циљу очувања и унапређења достојанства и угледа извршитељске професије.
Селаковић је нагласио да је формирана радна група за успостављање функционалног и транспарентног система одговорности извршитеља, са задатком да кроз димензију професионалне етике, професионалних стандарда, дисциплинских поступка, као и праћење рада и надзора, успостави ефикасније механизме одговорности извршитеља, а све у циљу унапређења и уједначавања стандарда рада извршитеља.
Он је навео да је ефикасан систем извршења саставни део сваког делотворног правосудног система, као и да су нова законска решења и увођење извршитеља свакако довели до побољшања у систему извршења и растерећењу рада судова.
Министар је рекао да то потврђују и статистички подаци, по којима је у 2013. години прилив предмета у основним и привредним судовима у извршној материји био мањи за приближно 100.000 предмета у односу на претходну годину, а тренд смањења броја нових предмета настављен је и у 2014. години.
То је, како је истакао, довело до смањења броја нерешених предмета, као и до смањења просечног трајања поступка извршења, што је врло важан параметар за оцену инвестиционог амбијента у Србији.
Селаковић је указао на то да је висок квалитет стручности и обучености правосудних професија битан за правилно и уједначено спровођење поступка, као и за повећање степена поверења корисника у правосудни систем.
Он је у том смислу изразио велику захвалност Немачкој организацији за међународну сарадњу (ГИЗ), која је од почетка препознала важност правосудних професија како извршитеља, тако и јавних бележника, и дала подршку за њихово ефикасно увођење у правосудни систем Србије.
Селаковић је оценио и да је од усвајања Закона о извршењу и обезбеђењу 2011. године протекло довољно времена за систематско преиспитивање и побољшање законских решења.
Према његовим речима, радна група Министарства правде завршава рад на изменама и допунама тог закона, а Министарство ће 1. априла објавити јавни позив за учешће на јавној расправи, са програмом јавне расправе и текстом нацрта закона.
Прво годишње саветовање извршитеља организује Комора извршитеља Републике Србије у сарадњи са Министарством правде и Правосудном академијом, уз подршку Немачке организације за међународну сарадњу (ГИЗ), наводи се у саопштењу.