Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Растеретити привреду непотребних процедура

Растеретити привреду непотребних процедура

Београд, 24. март 2015. године – Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања у Влади Републике Србије Александар Вулин указао је данас на то да је држава кроз измене радног законодавства настојала да смањи број намета, олакша бирократске процедуре и учини пословање у Србији предвидљивим и једноставнијим.

Фото: Танјуг

Вулин је на представљању резултата "Истраживања трошкова пословања предузетника, малих и средњих предузећа везаних за примену законских прописа у Републици Србији", које је Унија послодаваца Србије спровела међу предузетницима и малим и средњим предузећима, рекао да постоје и ствари на које држава не може да утиче.

Држава, како је истакао, може да омогући предвидљивост тамо где она одлучује - у пореској политици, радном законодавству, односу према малим и средњим предузећима, као и у односу према приватном сектору.

Предузели смо све мере да јавни и приватни сектор изједначимо у обавезама, нагласио је Вулин и додао да је држава ребалансом буџета прошле године показала да може да се уштеди и да ће наставити да ради на смањивању трошкова.

Он је указао на то да се мора водити рачуна о томе у каквом систему живимо, каква су социјална давања и колико људи очекује помоћ од државе.

Морамо учинити све што можемо да привреда буде растерећенија, рекао је министар и оценио да је неопходно уважити и савете и ставове струке.

Он је поновио да се терет кризе не може пребацивати на привреду јер она то не може да издржи, већ се у тражењу одрживог решења мора сагледати комплетна ситуација, тачније однос према социјалним категоријама, према запосленима, синдикату, послодавцу, однос према држави и према локалној самоуправи.

Вулин је подсетио на то да је протеклог месеца, захваљујући активностима и контролама Инспекције рада, велики број радника из сиве зоне преведен у легалне токове рада.

Он је навео да је 826 радника затечено да ради "на црно", па је решењем Инспекције рада наложено да се њих 396 одмах запосли, при чему су контроле биле посебно појачане у коцкарницама и у пекарама.
Председник Уније послодаваца Србије Небојша Атанацковић рекао је да послодавци подржавају свако решење које је у интересу државе и које подстиче напредак привреде.

Атанацковић је навео да су послодавци у Србији суочени са постојањем 500 парафискалних намета и да се тешко боре са њима.

Координатор Међународне организације рада (МОР) за Србију Јован Протић указао је на значај поштовања конвенција, успостављања доброг амбијента за пословање и истих правила игре за све.

Протић је оценио да има простора за унапређење стања када су у питању услови пословања.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs