Ужице, 28. април 2015. године – Министар привреде у Влади Републике Србије Жељко Сертић најавио је данас у Ужицу да ће то министарство иницирати промену различитих врста прописа који треба да омогуће заштиту домаће индустрије у складу са европским правилима.
Сертић је приликом обиласка "Ваљаонице бакра Севојно" као пример навео да наша земља сада извози метални отпад у иностранство, који касније наше фабрике увозе по скупљој цени него што би то имали код нас.
Министарство привреде ће, како је потврдио, у наредном периоду предузети активности које ће свим привредним субјектима који раде у металском сектору омогућити да своје пословање одрже на добром нивоу.
Генерални директор "Ваљаонице бакра Севојно" Милија Божовић указао је на то да секундарне сировине које се сада извозе могу да се прераде и у овој фабрици, РТБ Бору и другим предузећима у Србији.
Он је прецизирао да "Ваљаоница бакра" може од укупних сировина да користи чак 60 одсто секундарне сировине, што би смањило трошкове производње ове фабрике.
Сертић је током данашње посете Ужицу обишао и компанију "Сирогојно", а о мерама Владе Србије за побољшање привредног амбијента разговарао је и са градоначелником Ужица Тихомиром Петковићем.
Министар се данас састао и са привредницима и представницима локалних самоуправа Златиборског округа, и том приликом најавио да ће сутра у Агенцији за приватизацију бити отворене понуде заинтересованих инвеститора за приватизацију ФАП-а из Прибоја.
За приватизацију ФАП-а пристигла је и понуда финске компаније СИСУ, потврдио је он и оценио да се, уколико прибојска фабрика добије стратешког партнера, отварају могућности за то да се уђе у приватизацију и њених других делова, попут "Ливнице", за коју постоје заинтересовани купци.
Сертић је упознао ужичке привреднике са мерама Владе Србије за побољшање привредних активности, као и достигнутим степеном европских интеграција и могућностима српске привреде за коришћење претприступних фондова ЕУ.
Према његовим речима, између општина и регионалних комора мора бити успостављена много боља комуникација и сарадња како бисмо искористили потенцијале које нам пружају претприступни фондови ЕУ, али и билатерални споразуми са земљама у Европи и ван ње.
Сертић је нагласио да ће Развојна агенција Србије, која ће бити наследник Агенције за страна улагања и промоцију извоза (СИЕПА) и Националне агенције за регионални развој, наставити реализацију свих започетих пројеката.
Развојна агенција Србије допринеће скраћењу процедура и повећању ефикасности и координације, тако да ће реализација свих послова бити много боља и квалитетнија, закључио је министар.