Београд, 18. мај 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић, министар привреде Жељко Сертић, председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж и регионални менаџер Међународне финансијске корпорације (IFC) Томас Лубек потписали су данас Меморандум о реализацији Програма за решавање питања дугова.
 |
Фото: Танјуг |
Сертић је, након потписивања овог документа, истакао да се тим програмом, који има за циљ смањење несолвентности привреде и подстицај кредитирању у Србији, подржавају развој и унапређење законодавног оквира у области стечаја и споразумног финансијског реструктурирања.
Пројектом се, како је објаснио, унапређује и рад Агенције за лиценцирање стечајних управника и јачају капацитети стечајних управника и осталих учесника у овом поступку.
Он је указао на то да добровољно финансијско реструктурирање и стечаји у Србији иду веома споро због компликоване процедуре, и напоменуо да држава припрема измене Закона о добровољном финансијском реструктурирању и стечају.
Према његовим речима, циљ државе јесте да у наредном периоду заинтересује банке за то да уђу у процесе добровољног, односно вансудског решавања дугова, с обзиром на то да је у претходном периоду било заинтересованих за тај правни инструмент, али да су банке то избегавале.
Сертић је навео да ће измене Закона о стечају бити припремљене за јавну расправу у договору са Светском банком (СБ) и Међународним монетарним фондом (ММФ).
 |
Фото: Танјуг |
Селаковић је нагласио да је решавање правне регулативе у тој области велики задатак државе у наредном периоду, и најавио да ће ресорно министарство ускоро организовати обуке привредних судија како би се ти спорови брже решавали.
Министар је подсетио на то да је 1. јануара 2015. године почео да се примењује Закон о посредовању, односно медијацији, као и да је недавно објављен Регистар медијатора.
Желимо да максимално ојачамо вансудско решавање спорова и Министарство правде ће настојати да што више унапреди пословне вештине привредних судија, поручио је он.
Лубек је упозорио на то да Србија има висок проценат проблематичних кредита, и саопштио да удео ненаплативих кредита у њима износи приближно 20 одсто.
Према подацима IFC, до краја 2014. године удео ненаплативих кредита у портфолију српских банака достигао је 23 одсто, што представља раст у односу на 2010. годину, кад је износио 16,7 одсто, прецизирао је он.