Београд, 9. јун 2015. године – Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић изјавила је данас да је за Србију питање климатских промена значајно са аспекта процеса преговора за приступање ЕУ, с обзиром на то да је за ЕУ решавање овог проблема један од пет приоритета стратешког развоја до 2020. године.
Божовић је на скупу поводом почетка спровођења твининг пројекта “Успостављање механизма за спровођење Уредбе о механизму мониторинга“ рекла да Србији као земљи кандидату за чланство у ЕУ циљеви националног развоја морају бити усклађени са Европском унијом.
Према њеним речима, Министарство пољопривреде и заштите животне средине из тог разлога интензивно ради на хармонизацији и припреми за спровођење кључних делова законодавства у области климатских промена.
Уредба о механизму мониторинга (ММР), која дефинише обавезу праћења и извештавања емисија гасова са ефектом стаклене баште и других информација од значаја за климатске промене, свакако спада у њих, додала је она.
Божовић је истакла да овај пројекат, који има за циљ успостављање институционалног и законодавног оквира за транспозицију и спровођење Уредбе о механизму мониторинга, има непроцењив значај.
Према њеним речима, реализација овог пројекта омогућиће успостављање система за континуирано и транспарентно прикупљање и размену информација и података од значаја за климатске промене и њихово извештавање према међународној заједници.
Поред тога, како је додала, овај систем је и основа за унапређење креирања и спровођења политика и уопште планирање у области климатских промена.
Такође, успостављање овог система омогућиће праћење напретка у постизању задатих циљева који проистичу из актуелних, али и будућих међународних споразума о промени климе, додала је она.
Резултати овог пројекта за нас су од значаја и са аспекта спровођења Стратегије борбе против климатских промена, са акционим планом чија је израда предвиђена у предстојећем периоду, такође коришћењем претприступних средстава ЕУ, указала је Божовић.
Уредба о механизму мониторинга јесте законодавни акт ЕУ који регулише ефикасно праћење и извештавање о свим антропогеним емисијама гасова са ефектом стаклене баште и представља правни оквир за креирање политика и мера у тој области.
Основни циљ Уредбе јесте испуњење обавеза држава ЕУ према Оквирној конвенцији УН о промени климе (UNFCCC) које у истом или сличном облику важе и за Србију, као чланицу Оквирне конвенције УН о промени климе.
Обавеза спровођења захтева ове уредбе проистиче и из процеса хармонизације националног са ЕУ законодавством.
У циљу усклађивања ова два процеса, Министарство је иницирало успостављање потребних механизама за спровођење Уредбе о механизму мониторинга кроз твининг пројекат “Успостављање механизма за спровођење Уредбе о механизму мониторинга“, како би се најбоље праксе и искуства примениле у Србији.
Општи циљ пројекта јесте подршка Србији у спровођењу ЕУ законодавства у области промене климе кроз јачање институционалних капацитета и побољшање структуре извештавања у складу са међународним захтевима.
Сврха пројекта јесте усаглашавање националног са ЕУ законодавством у области климатских промена и испуњавање обавеза према захтевима секретаријата UNFCCC.
Пројекат има за циљ припрему потребног законодавног оквира, успостављање процедура и одговорности институција Владе, а које ће обезбедити праћење и извештавање о гасовима са ефектом стаклене баште, али и другим информацијама које су од значаја за борбу против климатских промена.
Законодавни оквир ће увести обавезу прикупљања података и информација и њихово достављање надлежним институцијама.
Поред самог располагања подацима и информацијама, значај пројекта и механизма за спровођење ММР уредбе који ће обезбедити огледа се и у праћењу постојећих закона и стратегија у области климатских промена.
Такође, механизам ће обезбедити систематско унапређење ових докумената у смислу ефикаснијег укључења аспеката борбе против климатских промена у секторске политике, као и ефикаснију адаптацију на измењене климатске услове.
Истовремено, спровођење пројекта и касније ММР уредбе омогућиће свим заинтересованим странама доступност информација и података од значаја за климатске промене.
Реализација пројекта започета је 18. маја ове године и спроводи се у сарадњи Министарства пољопривреде и заштите животне средине Владе Србије, Министарства екологије, одрживог развоја и енергетике Републике Француске и Техничког мултидисциплинарног центра за проучавање загађења ваздуха (CITEPA).
ММР твининг пројекат трајаће две године и финансира се из фондова Европске уније и буџета Републике Србије у укупној вредности од 1,2 милиона евра.
Током пројекта биће организовано више од 500 експертских мисија представника институција Владе и стручних институција Републике Француске.
Више од 30 француских експерата сарађиваће са представницима и експертима српских институција у циљу размене примера добре праксе.
Поред наведених институција у реализацију пројекта биће укључени и представници других министарства, Републичког завода за статистику, Универзитета, института и невладиних организација.
На отварању овог скупа говорили су и представник Делегације ЕУ у Србији Рајнер Фројнд и амбасадор Републике Француске у Србији Кристин Моро, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.