Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > Дефицит буџета Србије испод три одсто

Дефицит буџета Србије испод три одсто

Београд/Осло, 17. јун 2015. године – Министар финансија у Влади Републике Србије Душан Вујовић изјавио је данас у Ослу да уколико Влада Србије више ништа не уштеди до краја године, дефицит буџета ће износити испод три одсто БДП-а, а на нивоу читаву државе приближно три одсто, што је на нивоу критеријума из Мастрихта.

Фото: Танјуг

Вујовић је током званичне посете Норвешкој, где учествује на "Осло форуму" и Пословном форуму, заједно са премијером Александром Вучићем, истакао да је Србија поставила циљ да дефицит буџета сведе на четири одсто у периоду од три године, али да ће га остварити већ у првој години.

Он је подсетио на то да се Влада Србије пре годину дана борила са страшним поплавама, као и са тим да економију постави на прави колосек.

Није се радило само о паду БДП-а као последици поплава, већ о потпуном прекиду свих привредних активности земље, указао је министар и напоменуо да је велики број локалних самоуправа било погођено непогодама, док је производња угља и електричне енергије пала за 10 до 25 одсто.

Према његовим речима, био је потпуни застој привредних активности, а Влада се борила и са наставком економских реформи.

Средином јула прошле године, како је навео, Србија је имала буџетски дефицит од 8,8 одсто БДП-а, при чему су се појавиле лоше прогнозе и очекивања која су у том тренутку стизала из комерцијалних извора – од Блумберга и аналитичких кућа у Србији и иностранству.

Вујовић је, такође, подсетио на то да је наша земља од јануара 2014. године практично ступила на пут прикључења Европској унији.

У том контексту смо одлучили да кренемо са тешким програмом који укључује како макроекономске, тако и структурне мере, које су по нашем мишљењу знатно теже од обичних макроекономских мера. Очигледно је било важно да прво кренемо са макроекономским мерама, оценио је он.

Министар је предочио да је Србија за девет месеци од спровођења реформи успела да сведе буџетски дефицит са 8,8 на 6,7 одсто БДП-а у 2014. години, а затим га даље стабилизовала на 1,6 до 1,7 одсто у протеклих шест месеци.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs