Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Активности премијера > Унапређење сарадње са невладиним сектором

Унапређење сарадње са невладиним сектором

Београд, 19. јун 2015. године – Председник Владе Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас са представницима дела невладиних организација које се баве заштитом људских права о актуелној политичкој и економској ситуацији у земљи и односу Владе према цивилном сектору.


Састанку су присуствовали представници Фонда за хуманитарно право, Београдског центра за људска права, Хелсиншког одбора за људска права, Форума за етничке односе, Центра за истраживање етницитета, Групе 484 и Друштва за развој деце и младих ОКНИС.

Вучић је том приликом упутио позив представницима невладиних организација да изнесу предлоге о облицима сарадње са државним органима, као и препоруке о ономе што је неопходно променити како би тај однос боље функционисао.

Потребна нам је политичка стабилност, као и стабилност читавог региона, како бисмо могли брже да се развијамо, закључио је премијер.

Оснивач и председник Хелсиншког одбора за људска права Соња Бисерко истакла је да је држави неопходна синергија друштва у овако тешкој ситуацији, и нагласила да сарадња невладиног сектора са Владом треба да почива на заједничким циљевима, а то су унапређење људских права и европеизација земље.

Директор Форума за етничке односе Душан Јањић указао је на потребу успостављања редовније сарадње између државних органа и цивилног сектора.

Извршни директор Фонда за хуманитарно право Сандра Орловић представила је резултате истраживања о броју жртава ратова од 1990. до 2000. године, и поручила да је неопходно решити питање односа државе према жртвама рата.

Орловић је, у том контексту, предложила усвајање новог закона о правима жртава рата.

Директор Друштва за развој деце и младих ОКНИС Олгица Бајић упознала је премијера са стањем у цивилном сектору у унутрашњости Србије, и истовремено предложила оснивање фонда за социјално укључивање деце.

Према њеним речима, цивилне организације у унутрашњости земље скоро да не постоје, а евидентна је и лоша расподела новчаних средстава намењених финансирању цивилног друштва.

Извршни директор Групе 484 Владимир Петронијевић изнео је став своје организације по питању азила и миграција, уз оцену да Србија питање тражилаца азила треба да решава у сарадњи са Мађарском, земљама региона и ЕУ.

Он је нагласио да Србија не сме да буде остављена да сама решава овај проблем јер га није ни иницирала, и предложио да наша земља учини додатне напоре на збрињавању и интегрисању тражилаца азила.

Представник Центра за истраживање етницитета Горан Башић говорио је о политици мултикултуралности и недостатку интегративне мањинске политике, као и о положају Рома.

Тема сусрета премијера и представника невладиних организација била је и именовање директора Канцеларије за сарадњу са цивилним сектором, питање мањина, као и имплементација бриселског споразума и начини на који цивилни сектор може да помогне у том процесу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs