Београд, 30. јун 2015. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић представила је данас документа чијом израдом наша земља испуњава обавезе према Оквирној конвенцији УН о промени климе.
Богосављевић-Бошковић је на седници Националног савета за климатске промене представила Нацрт првог двогодишњег ажурираног извештаја Србије према Конвенцији, који садржи информације о емисијама гасова са ефектом стаклене баште за период од 2010. до 2013. године и пројекције ових емисија до 2020. године.
Она је том приликом позвала све заинтересоване стране да дају своје сугестије и коментаре како би овај документ био унапређен пре достављања Влади на усвајање.
Поред Првог двогодишњег ажурираног извештаја, како је навела, представљена је и радна верзија дела Друге националне комуникације, која се односи на осмотрене и очекиване промене климе, али и њихове утицаје и могуће мере адаптације за секторе вода, пољопривреде и шумарства.
Према њеним речима, овај документ садржаће још инвентаре за 2000. годину, процене емисије за 2014. годину и пројекције емисија до 2030. године.
Оно што је већ видљиво јесте да смо у односу на 1990. годину имали пад, али и благи пораст емисија од 2013. године, а као последица почетка лаганог опоравка привреде, који може бити контролисан и успорен уз адекватне мере смањења емисија, што ова документа и предлажу, објаснила је она.
Богосављевић-Бошковић је изразила уверење да ћемо наставком ефикасне сарадње са свим релевантним институцијама Први двогодишњи ажурирани извештај доставити Конвенцији до краја 2015. године, а Другу националну комуникацију током 2016. године.
Она је најавила да ће се до краја године направити приоритети активности у области адаптације на основу детаљне анализе потреба и могућности финанасирања, и то за секторе вода, пољопривреде и шумарства, а кроз Национални адаптациони план.
Такође, како је додала, на данашњој седници представљени су циљеви смањења емисија гасова са ефектом стаклене баште за 2030. годину, чиме је Србија испунила своју ванредну обавезу према Конвенцији.
На овај начин Влада је показала политичку подршку процесу преговора под Оквирном конвенцијом УН о промени климе, али и лидерству ЕУ у овој области, нагласила је Богосављевић-Бошковић.
На седници су размотрене досадашње активности на припреми за преговоре са ЕУ.
Истовремено, представљени су планови у припреми закона о систему мониторинга, извештавања и верификације неопходног за ЕУ систем трговине емисионим јединицама, који би требао да уведе обавезу мониторинга, извештавања и верификације података о емисијама гасова са ефектом стаклене баште из индустријских и енергетских постројења.
Процес јавних консултација за овај закон требало би да започне у септембру, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.