Београд, 10. јул 2015. године – Министар без портфеља у Влади Републике Србије задужен за европске интеграције Јадранка Јоксимовић нагласила је данас на састанку Савета координационог тела за процес приступања Србије ЕУ да је питање времена када ће бити отворена прва преговарачка поглавља.
Јоксимовић је истакла да ЕУ и државе чланице одају признање Србији за до сада обављени посао у процесу европских интеграција, као и на пољу спровођења реформи, посебно на плану економије.
И председник Европске комисије Жан-Клод Јункер и канцелар СР Немачке Ангела Меркел потврдили су да Србија има њихову подршку да настави пут изградње европске перспективе државе, подсетила је она.
Јункер и Меркел су оценили да Србија добро ради и да се Влада на озбиљан начин бави и реформском агендом и европским интеграцијама, навела је Јоксимовић и нагласила да је Србија препозната као озбиљан кандидат за чланство.
Извештавајући чланове Савета о резултатима посете Ангеле Меркел и састанку са председником Европске комисије, она је указала на то да је посвећеност Владе напретку државе и сарадње у региону сврстало Србију у ред одговорних и реформски оријентисаних кандидата.
Према њеним речима, након успешно спроведеног процеса скрининга, у овом тренутку напори су усмерени ка испуњавању мерила за отварање преговарачких поглавља 23 и 24, као и напретку у дијалогу Београда и Приштине.
Шеф Преговарачког тима за вођење преговора о приступању Србије ЕУ Тања Мишчевић обавестила је Савет о припремама за наредну фазу преговарачког процеса, након завршеног процеса скрининга.
Мишчевић је нагласила да Србија прати темпо усвајања извештаја са скрининга за један број поглавља, да је започео рад на преговарачким позицијама, али и на обавезама за испуњавање мерила за њихово отварање, где та мерила постоје.
Такође, она је обавестила Савет о томе да се овог месеца очекује завршетак и представљање акционих планова за поглавља 23 и 24, како би после летње паузе могла да започне процедура за њихово потврђивање у ЕУ.
На састанку је било речи и о актуелном стању преговора о чланству са Унијом, спровођењу Националног програма за усвајање правних тековина ЕУ (НПАА), као и о статусу програмирања и спровођења ИПА.
Посебно је разматрана координација комуникационих активности током приступања, али и реформа државне управе у процесу европских интеграција, уважавајући изазове актуелне фискалне консолидације.
Такође, Савет је расправљао и о најважнијим питањима у вези са предстојећом, редовном ревизијом Националног програма за усвајање правних тековина ЕУ.
Закључено је да је након завршеног процеса скрининга, у фази припреме акционих планова за испуњавање мерила за отварање преговора у појединим поглављима и припрема преговарачких позиција, целисходно да кроз предстојећу ревизију буде сачињен и Национални програм.
Овај програм ће садржати прецизне планове за усаглашавање законодавног оквира са правним тековинама ЕУ и испуњавање услова за његово спровођење и примену.
Планирано је да примена оваквог, ревидираног НПАА отпочне 1. јануара 2016. године и да обухвати период од три године, закључно са 31. децембром 2018. године.
Реализација НПАА ће, у односима са ЕУ, у наредном периоду представљати један од кључних фактора за праћење напретка Србије у процесу приступања.
Савет је, такође, закључио да је неопходно да приоритети за финансирање из ИПА 2016 буду усклађени са самим процесом преговора, пре свега са препорукама са скрининга, као и са најважнијим активностима у акционим плановима за отварање појединачних поглавља.
Наглашено је и да државне институције треба да благовремено планирају капацитете неопходне за ефикасно спровођење пројеката финансираних из ИПА средстава.
Имајући у виду то да је један од задатака Савета и да усмери комуникационе активности како би грађанима Србије био приближен процес европских интеграција, а на основу закључка са претходног састанка Савета, израђен је Први нацрт акционог плана за спровођење Стратегије комуникације Владе Републике Србије о ИПА.
Овај нацрт предвиђа активности у периоду од септембра 2015. до краја 2016. године, које ће допринети бољој информисаности грађана о развојној помоћи из Европске уније, пре свега о ИПА фондовима.
Предвиђено је да овај план буде припремљен након свеобухватних консултација са представницима надлежних министарстава и Делегацијом ЕУ у Србији, наводи се у саопштењу Канцеларије за европске интеграције.