Београд, 13. јул 2015. године – Помоћник министра пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Ненад Катанић изјавио је данас да је то министарство у обавези да до уласка Србије у Европску унију припреми све произвођаче за заједничку пољопривредну политику ЕУ.
Катанић је на јавној расправи о Нацрту закона о јаким алкохолним пићима, одржаној у Привредној комори Београда, истакао да Министарство, такође, има обавезу да у континуитету доноси нова законска акта, истакавши да је поменути документ један од таквих прописа.
Нови закон, како је објаснио, представља велики корак ка усклађивању производње јаких алкохолних пића у Србији са Заједничком пољопривредном политиком ЕУ, и уједно омогућава физичким лицима да, кроз уговорни однос, вишак дестилата продају регистрованим произвођачима за даљу дораду и прераду.
Према његовим речима, овим законом се у извесној мери либерализује производња и даје могућност пољопривредницима да, уз релативно једноставне услове и мале трошкове, воће прераде у ракију, што је изузетно важно за Србију у којој таква производња има вековну традицију.
Руководилац Групе за биљну производњу и прераду биљних производа Министарства пољопривреде и заштите животне средине Милан Ћупрић навео је да се изради новог закона приступило због важности коју производња јаких алкохолних пића, првенствено ракија од воћа, има за развој пољопривреде Србије, као и њеног утицаја на развој примарне производње воћа.
Ћупрић је прецизирао да се доношењем закона, између осталог, регулише производња и квалитет јаких алкохолних пића на јединствен начин, а у складу са Уредбом ЕУ 110/2008, како по питању самих дефиниција јаких алкохолних пића, њихових подела и географске ознаке, тако и категорија, декларисања, старења и друго.
Сва решења предложена новим законом воде ка смањењу трошкова производње, расту конкурентности произвођача, повећању производње и квалитета, а тиме и извоза јаких алкохолних пића из Србије, објаснио је он.
Такође, како је додао, нови закон треба да олакша развој читавог сектора и омогући нове инвестиције.
Председник Групације произвођача јаких алкохолних пића у Привредној комори Београда Иван Урошевић напоменуо је да ће ово законско решење на јединствен начин регулисати област производње, промета, контроле квалитета, као и поступак регистрације географске ознаке за јака алкохолна пића.
Урошевић је подсетио на то да су представници ове групације активно учествовали у изради овог закона, који би требало да, пре свега, смањи сиво тржиште и повећа безбедност и контролу јаких алкохолних пића.
Сада ће свако ко жели моћи да се бави производњом ових пића у законским оквирима, закључио је он.
Јавна расправа о Нацрту закона о јаким алкохолним пићима спроводи се од 29. јуна до 18. јула, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.