Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Унапредити правни оквир за заштиту мањинских група у Србији

Унапредити правни оквир за заштиту мањинских група у Србији

Београд, 13. јул 2015. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић разговарао је данас са повереником за заштиту равноправности Бранкицом Јанковић о унапређењу законодавног оквира и мера у циљу побољшања заштите маргинализованих и мањинских група у Србији.


Селаковић и Јанковић су констатовали да и даље постоје случајеви, не само у правосуђу, већ и у читавом друштву, где због различитих околности долази до неравноправног положаја, како између самих грађана, тако и између грађана и институција.

Са друге стране, како су истакли, има и ситуација у којима постоји злоупотреба права од стране самих грађана или носилаца одређених функција у друштву у односу на државу и њене институције.

Селаковић је оценио да ће недавно усвојени Закон о заштити права на суђење у разумном року заштитити права грађана пред судовима и унапредити доступност правде.

Овај документ је, како је подсетио, Савет Европе оценио као један од најбољих закона те врсте у овом делу Европе, који ће допринети повећању одговорности носилаца правосудних функција и ефикасности правосуђа.

Јанковић је указала на важност што хитнијег доношења закона о бесплатној правној помоћи, који би на најделотворнији начин омогућио свим грађанима да равноправно остварују право на бесплатну правну помоћ.

Једна од тема састанка било је и унапређење ефикасности и делотворности у пружању породичноправне и кривичноправне заштите од насиља у породици.

У том контексту, Селаковић је предложио да повереник за заштиту равноправности у својству посматрача учествује у радној групи која је оформљена након трагичних случајева у којима су страдале жене, жртве насиља у породици.

Према његовим речима, представник повереника ће, на тај начин, моћи да допринесе побољшању законских решења која се планирају у овој области.

Он је напоменуо да радна група треба да у што краћем периоду изради модел по којем ће радити све релевантне институције у циљу ефикасног поступања у случајевима породичног насиља.

Та радна група ће, како је најавио, радити и на нацрту закона којим ће се уредити организација, координација и поступање државних органа у борби против породичног насиља.

На састанку је било речи и о најважнијим решењима предвиђеним Нацртом грађанског законика, посебно оним који се односе на ЛГБТ популацију, као и сурогат мајчинство.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs