Београд, 23. јул 2015. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић истакла је данас да је Влада Србије одлучна у борби за поштовање и унапређење стања људских права, али и да предстоји велики број изазова када је ова област у питању.
Пауновић је у разговору са саветником за људска права у Канцеларији Високог комесара УН Клодом Каном рекла да се Србија доношењем Стратегије превенције и заштите од дискриминације и пратећег акционог плана определила за систематску изградњу институционалног и законодавног оквира, као и механизама борбе против дискриминације.
Према њеним речима, показатељ одлучности Владе Србије да настави у добром правцу јесте и оснивање Савета за праћење примене препорука механизама УН за људска права, који има за циљ да на систематски начин уреди сва важна питања у вези са имплементацијом политика која се односе на људска и мањинска права.
Она је нагласила да је рад Савета важан због извештавања и комуникације са механизмима УН у процесу Универзалног периодичног прегледа Савета за људска права УН и препорука уговорних тела УН.
Поред тога, то је значајно и због преговарачког процеса са ЕУ, посебно за поглавља 23 и 24, објаснила је Пауновић, уз напомену да је ипак примарни задатак Савета унапређење стања људских права у Србији.
Република Србија подноси редовне извештаје телима УН и од њих добија препоруке у циљу унапређења поштовања људских и мањинских права, навела је она и додала да у овом тренутку Србија има 367 препорука које су јој упутили механизми УН за људска права.
Влада Србије је, како је напоменула, уважила препоруку коју је Савет за људска права УН упутио Србији након периодичног прегледа стања, а која се односи на успостављање механизма за праћење препорука УН, како би се пратила примена и утицај политика и мера усвојених са циљем промовисања једнакости права и недискриминације свих грађана.
У вези са тим, Канцеларија за људска и мањинска права је, у сарадњи са ресорним министарствима и уз подршку УН у Србији, дефинисала моделе за праћење стања људских права, додала је она.
Према њеној оцени, Србији је потребан механизам који ће допринети томе да сви закони и политике у области људских права буду у пуној мери примењени како би и на овај начин били остварени институционални капацитети са којима располажемо, а све у контексту остваривања људских права.
Кан је у разговору позитивно оценио оснивање Савета за праћење примене препорука механизама Уједињених нација за људска права, као тела које ће допринети унапређењу процеса интерсекторске сарадње и комуникације са УН у процесу извештавања.
На састанку је било речи и о наредним корацима у сарадњи са УН, са основним циљем унапређења поштовања људских и мањинских права и смањења општег нивоа дискриминације у Републици Србији, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.