Београд/Рим, 16. септембар 2015. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић разговарао је данас у Риму са министром одбране Италије Робертом Пиноти о политичко-безбедносној ситуацији у свету и региону, као и о достигнућима и модалитетима унапређења сарадње у области одбране.
 |
Фото: mod.gov.rs |
Гашић и Пиноти су изразили задовољство што се у периоду од непуних осам месеци трећи пут срећу, уз спремност да се такав позитиван тренд задржи и у наредном периоду.
Они су оценили да се честим сусретима на високом нивоу негују пријатељски односи и јача поверење, што се позитивно рефлектује и на сарадњу у области одбране, и истакли значај ових сусрета у тренуцима када се Европа и регион суочавају са највећом мигрантском кризом у последњих шездесет година.
Саговорници су закључили да константан прилив људи из ратом захваћених подручја који уточиште траже унутар граница Европе, отвара бројна економска, социјална, политичка и безбедносна питања, при чему су Србија и Италија земље које у том смислу трпе велики притисак.
Гашић је оценио да су билатерални односи Србије и Италије, озваничени успостављањем стратешког партнерства, засновани на традиционалном пријатељству и обостраном уважавању.
Министар је рекао да је Италија нашој земљи важан и поуздан политички и стратешки партнер, али и водећи привредни партнер и инвеститор.
Србија настоји да, у складу са усвојеним принципом војне неутралности, континуирано унапређује и даље квалитативно развија односе у области одбране са свим државама и међународним организацијама, нагласио је он.
Такође, Гашић је истакао да су европске интеграције кључни спољнополитички приоритет Србије, и пренео захвалност на залагању и активној подршци Италије на том путу.
Министар је поручио да наша земља посебно цени залагање и професионални однос припадника Оружаних снага Републике Италије ангажованих у КФОР у очувању мира и стабилности на Косову и Метохији.
Осврнувши се на актуелне кризе и изазове, он је истакао да је Србија, као и остале земље региона и Европе, погођена неповољним економским трендовима, али и актуелним безбедносним изазовима и претњама, али да, упркос томе, настоји да, као одговоран члан међународне заједнице и кандидат за чланство у ЕУ, подели терет и пружи допринос у ограничавању њиховог утицаја.
Пиноти је честитала Србији на оствареном напретку у преговорима са привременим институцијама власти у Приштини, уз оцену да потписивање четири споразума представља прекретницу у дијалогу и ствара услове за сигуран и нормалан живот свих грађана на Космету.
Када је реч о проблему миграната и избеглица, она је упутила похвале државним органима и народу Србије за исказану солидарност и гостопримљивост према мигрантима, и истакла да би хуманитарни приступ Србије требало да служи као пример другим земљама.
Гашић и Пиноти су оценили да је сарадња у области одбране одлична и да прати укупне билатералне односе.
Поред тога што се на годишњем плану реализује велики број билатералних активности у различитим областима, круну сарадње свакако чини заједничко учешће у мултинационалним операцијама, посебно заједнички ангажман у УН мисији УНИФИЛ у Либану.
Делегација Министарства одбране састала се и са представницима наменске индустрије „Finmeccanica“, са којима је разговарано о даљим правцима унапређења војно-еконмске сарадње, с циљем њеног подизања на ниво привредне сарадње, наводи се у саопштењу Министарства одбране.