Ниш, 17. септембар 2015. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић изјавио је данас у Нишу да се у односу према избеглицама не може играти двострука игра, уз напомену да наша земља жели да буде део решења, али не и колатерална жртва.
Стефановић, који је у Нишу присуствовао предаји нових ватрогасних возила, које је Руска Федерација донирала Србији, истакао је да Европа мора да се изјасни какав је њен став према мигрантима, односно да ли их прима или не.
Он је нагласио да Србија од ЕУ очекује да покаже који је образац доброг европског понашања, да ли је то оно што се ради у Немачкој, где се избеглице дочекују са лековима и храном, или је то образац где се оне дочекују са оградама, полицијом и сузавцем.
Према његовим речима, што Европа буде ефикаснија у доношењу свеобухватног решења, то ће ова криза моћи брже да се реши.
Министар је рекао да је Србија упутила протесну ноту Мађарској због коришћења сузавца на граничном прелазу, уз напомену да наша земља жели да са том државом има најбоље могуће односе.
Ово није лош однос између Србије и Мађарске, навео је он и додао да је реч о проблему који додирује све транзитне земље.
Стефановић је објаснио да наша земља располаже са биометријским подацима за избеглице, које, како је нагласио, размењује преко Еуростата, и на тај начин се штити од могућег тероризма.
Он је поручио да се морамо трудити да успоставимо нормалан живот и за становнике Србије, као и да у сарадњи са свима одржимо своју безбедност, а да избеглицама пружимо хуман третман.
Министар је истакао да је задатак полиције, која је упућена на гранични прелаз ка Мађарској, да избеглицама објасни да начин на који су јуче покушали да остваре своја права није добар, да тако угрожавају и себе и друге, и да Србија то неће дозволити.
То је уродило плодом, ти људи су се повукли и ми сада немамо ту врсту проблема, напоменуо је Стефановић.
Он је рекао да је у контакту са министром унутрашњих послова Мађарске Ласлом Пинтером, и најавио да ће Мађарска данас и сутра дозволити улаз одређеном броју жена и деце, уз напомену да је притисак избеглица на прелазима Хоргош 1 и Хоргош 2 после тих разговора смањен.