Београд, 30. септембар 2015. године – Министарство здравља Владе Републике Србије најавило је данас да ће Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору почети да се примењује 12. октобра, када ће 3.500 лекарки специјалиста испунити прописани услов за одлазак у старосну пензију.
У саопштењу се објашњава да то не значи да ће све оне и бити пензионисане и да ће се на тај начин угрозити функционисање здравственог система Србије.
Члан 20 поменутог закона прописује да ће се пензионисати они лекари који имају навршене услове за одлазак у старосну пензију, осим уколико постоји потреба за датим радним местом и даљим ангажовањем запосленог ради континуитета процеса рада.
У том случају, споразумни наставак рада је дозвољен.
Министарство здравља истиче да одговорно приступа процесу рационализације и да ни једним својим потезом неће угрозити обављање неопходних послова здравствене заштите у здравственим условима.
Рационализација, у коју спада и одлазак у пензију свих који испуњавају старосну услов, ће се пре свега односити на немедицинско особље, које према анализама у нашој земљи далеко премашује број који је стандард у Европи.
Закон о начину одређивања максималног броја запослених у јавном сектору не дискриминише, а услови за пензију прописани су другим законима, као што је Закон о пензијско-инвалидском осигурању или посебни закони којима се регулишу специфични услови рада у полицији, високом образовању и слично.
С обзиром на важеће законе, члан 20 највише погађа жене између 60,5 и 65 година живота, али и значајан број запослених са бенефицираним радним стажом — најчешће мушкараца.
Сваки лекар који испуњава улове за одлазак у старосну пензију, а за његовим радом постоји потреба ради обезбеђивања стручног и континуираног обављања неопходних послова здравствене заштите у здравственим установама, моћи ће да направи споразум о наставку радног односа.
Одобравање наведених споразума обављаће Министарство здравља, док ће, с друге стране, бити пензионисани сви они који испуњавају услов за одлазак у пензију, а за њиховим радом не постоји потреба.
Кад је у питању недостатак специјалиста, Министарство подсећа на то да је приступило изради измена Закона о здравственој заштити.
На основу тих измена, које су усвојене у августу прошле године, олакшано је одобравање стручног усавршавања здравствених радника и сарадника.
Те измене су подразумевале да је укинута обавеза од две године обављања стажа по положеном стручном испиту, а као потпуно нова категорија дата је могућност незапосленим здравственим радницима да се специјализују у одређеним дефицитарним гранама медицине, стоматологије односно фармације, такозване волонтерске специјализације.
Као резултат спроведених мера, у прошлој години Министарство је одобрило више од 1.600 специјализација и ужих специјализација, ове године је одобрено 433 специјализације, док се тренутно разматра више од 1.000 нових захтева за одобравање специјализација и ужих специјализација.
Минстарство је на основу одобрења Комисије за давање сагласности за ново запошљавање и додатно радно ангажовање код корисника јавних средстава Владе Србије, у протеклих годину дана, у радни однос на неодређено време у здравственим установама примило 1.951 здравственог радника, од чега су 834 лекари.