Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Мрки медвед након рехабилитације враћен у природно станиште

Мрки медвед након рехабилитације враћен у природно станиште

Београд, 28. октобар 2015. године – Министарство пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије саопштило је данас да је један мрки медвед враћен у природу на подручју Источног Мојстира након више од годину дана рехабилитације у специјализованом центру у области Харгхита у Румунији.


Транспорт из Румуније обавили су Група за спровођење CITES конвенције, у сарадњи са Биолошким факултетом Универзитета у Београду, стручњацима за мрке медведе, специјализованим рехабилитационим центром за сирочиће дивљих мрких медведа у Румунији (ACNV) и међународном невладином организацијом "Четири шапе".

Министарство подсећа на то да је полиција из Тутина пронашла у селу Чулије у незаконитом поседу физичког лица младог мужјака мрког медведа, као и две младе женке из истог легла.

Након одузимања и привременог збрињавања од стране шумарског инспектора из Тутина, три младунчета су збринута ради професионалне неге у Зоолошком врту Палић.

У циљу омогућавања посебног вида рехабилитације и повратка у природну средину, медведи су у мају транспортовани у специјализовани центар за рехабилитацију сирочића младих мрких медведа у Румунији, где су били у ограђеном простору у дивљини, изоловани од људи, али под надзором румунског биолога Леонарда Берецког.

Након што је донета стручна процена о томе да је јединка спремна за повратак у природу, почело се са реализацијом ове активности.
Мрки медвед је строго заштићена врста на територији Србије, у складу са међународним уговорима, попут Конвенције о међународном промету угроженим врстама дивље фауне и флоре (CITES).

Лов је строго забрањен и предвиђене су санкције од 1.000.000 динара по примерку (укључујући и онеспособљавање опстанка у природи у случају младунаца страдале мечке), као и затворска казна до пет година у складу са одредбама Кривичног законика, објашњава се у саопштењу.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs