Београд, 12. новембар 2015. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Братислав Гашић разговарао је данас са представницима репрезентативних синдикалних организација привредних друштава Одбрамбене индустрије Србије (ОИС) и синдикалних организација привредних друштава "ФАМ", "14. октобар", "Трајал корпорација" и "ФАП".
 |
Фото: mod.gov.rs |
Састанак је био прилика да се представници синдикалних организација информишу о статусу Нацрта закона о производњи и промету наоружања и војне опреме, који је у завршној фази усаглашавања.
Поред тога, то је била могућност да се упознају и са активностима Министарства у вези са одобравањем запошљавања у привредним друштвима ОИС према захтеву предузећа, реализацији конверзије дуговања привредних друштава ОИС и о активностима на смањењу ризика од настанка акцидената у делу привредних друштава ОИС.
Гашић је том приликом истакао да никада у новијој историји Србије, а нарочито од 2000. до 2012. године, нисмо имали резултате као што се сада остварују у фабрикама наменске индустрије.
Да би они били још бољи и да би се увећао број фабрика наменске индустрије, морамо да имамо шири консензус свих, а на првом месту радника, указао је министар.
Он је, наводећи да по први пут фабрике наменске индустрије редовно плаћају доприносе и уредно измирују плате запосленима, подсетио на то да је потписан још један нови уговор од 100 милиона долара.
Говорећи о платама у фабрикама наменске индустрије, Гашић је истакао да су оне у константном расту у протекле три године.
Он је навео пример просечне нето зараде у "Првој искри" из Барича која у овој години износи 59.459 динара, а у 2014. години је била 57.809, а 2013. године 53.797 динара.
У "Првом партизану" плата износи 54.236 динара, "Крушику" 45.084, "Застави оружју" 49.927, "Првој петолетки – наменска" 34.309, "Слободи" 46.478, "Милану Благојевићу" 47.492 и "Телеоптику Жироскопи" 44.630 динара.
Министар је најавио да ће на састанку са менаџментом фабрика у наредним данима бити потписани нови уговори са Војском Србије, уз напомену да дугове настале до 2012. године према Војсци Србије те фабрике полаку измирују, а дају се и нови аванси, наводи се у саопштењу Министарства одбране.