Београд, 20. новембар 2015. године – Министарство пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије саопштило је да су 17. и 19. новембра на Одбору за заштиту животне средине Скупштине Србије одржана јавна слушања на којима су представљене измене и допуне закона из области заштите животне средине.
У саопштењу се наводи да је циљ ових законских решења побољшање стања у наведеној области и увођење европских стандарда.
Реч је о Нацрту закона о изменама и допунама Закона о заштити животне средине, Нацрту закона о изменама и допунама Закона о управљању отпадом и Нацрт закона о изменама и допунама Закона о заштити природе.
Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић нагласила је да су припремљене законске измене усклађене са прописима ЕУ.
Циљ је, како је навела, побољшање ефикасности примене прописа и успостављање ефикасног система финансирања животне средине, система издавања, измене и одузимања дозволе за управљање отпадом и система издавања привремене дозволе за велике загађиваче.
Изменама ових закона обезбеђује се основа за приступ сертификованом систему управљања и контроле заштите животне средине – ЕМАС систему, као и основа за уређење тржишта управљања отпадом, увођење нових института нуспроизвода и престанка статуса отпада, објаснила је Божовић.
Према њеним речима, ова новина у закону представља значајну подршку јачању одрживог система управљања отпадом и развоју циркуларне економије.
Она, како је додала, доноси и побољшање одредаба које се односе на контролу и надзор у сврху обезбеђивања ефикасне имплементације закона, као и повезивање са законима из других области, што представља допринос успостављању јединственог правног система Републике Србије.
Она је нагласила да је изменама и допунама Закона о заштити животне средине такође извршено усклађивање са Законом о потврђивању Конвенције о доступности информација, учешћу јавности у доношењу одлука и праву на правну заштиту у питањима животне средине – Архуска конвенција.
Поред тога, како је додала, обављено је усаглашавање са Директивом о доступности информација о животној средини 2003/04 ЕЦ и Директивом 2003/35 ЕЦ о учешћу јавности у изради одређених планова и програма у вези са животном средином.
Одредбе поменутог нацрта закона у потпуности транспонују Директиву о доступности информација о животној средини 2003/04 ЕЦ, подсетила је Божовић.
Она је додала да је извршено усклађивање одредаба Закона о заштити животне средине и Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја у погледу уједначавања рокова за достављање информација, трошкова издавања информација и изузетака.
У погледу измена и допуна Закона о заштити природе, као један од циљева истиче се стварање законодавних предуслова за дугорочно очување врста и станишта од значаја за Европску унију у Републици Србији ради очувања биолошке и предеоне разноврсности, нагласила је Божовић.
Усвајање ових прописа допринеће ефикасности процеса придруживања Србије ЕУ с обзиром на то да је област заштите животне средине оцењена као једна од најзахтевнијих, наводи се у саопштењу.