Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Усвојен Предлог закона о буџету за 2016. годину

Усвојен Предлог закона о буџету за 2016. годину

Београд, 2. децембар 2015. године – Министарство финансија Владе Републике Србије саопштило је да је Влада на данашњој седници усвојила Предлог закона о буџету за 2016. годину којим су планирани приходи у износу од 997,4 милијарде динара, а расходи 1.119 милијарди.


У саопштењу се наводи да је планирани фискални дефицит на нивоу Републике за наредну годину 121,8 милијарди динара.

Планирани фискални дефицит за 2015. годину износио је 191,3 милијарди динара, а до краја ове године према последњим пројекцијама износиће приближно 100 милијарди динара укључујући старе дугове за гас, војне пензије и субвенције у пољопривреди.

Овај буџет, као и претходни за 2015. годину, добио је подршку Међународног монетарног фонда и представља кључни део Програма који истовремено решава проблем дефицита али и структурне проблеме који тај дефицит узрокују.

Буџет за наредну годину је направљен на основу прогнозе да ће у 2016. години раст БДП-а износити 1,75 одсто, а инфлација 2,8 одсто.

Приходи буџета од наплате пореза, како је предвиђено, износиће 829,5 милијарди динара, од чега је наплата ПДВ-а 427 милијарди.

Уштеде у буџету за наредну годину планиране су на свим елементима расхода.

Влада Србије претходно је усвојила и Фискалну стратегију за 2016. годину са пројекцијама за 2017. и 2018. која претходи изради Нацрта закона о буџету за 2016. годину који ће, како је планирано, бити пред посланицима током овог месеца.

Основни циљеви у наредном средњорочном периоду фокусирани су на наставак спровођења мера фискалне консолидације, одржавање макроекономске стабилности уз заустављање даљег раста дуга и успостављање тренда његовог смањења што је у складу са договореним аранжманом са Међународним монетарним фондом.

Фокус је и на јачању стабилности и отпорности финансијског сектора, отклањању препрека привредном расту и подизању конкурентности спровођењем свеобухватних структурних реформи, наставку реформи јавних предузећа, као и подизању ефикасности јавног сектора.

Влада Србије ће наставити да води одговорну фискалну и економску политику усмерену на креирање стабилног и предвидивог пословног амбијента.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs