Београд, 3. децембар 2015. године – Министарство државне управе и локалне самоуправе Владе Републике Србије саопштило је да се јучерашњим усвајањем одлука о максималном броју запослених у јавном сектору стварају услови за рационализацију јавне управе у циљу њеног ефикаснијег деловања у корист грађана и привреде.
У саопштењу се наводи да је тиме Министарство завршило овај изузетно важан задатак координирања припремом рационализације, који је можда најтежи корак свеобухватних реформи јавне управе.
Закон о начину утврђивања максималног броја запослених у јавном сектору налаже да корисници јавних средстава прилагоде систематизације радних места максималном броју, што значи да се од њих очекује да у наредних 60 дана реорганизују начин рада тако да исти посао могу обављати са мање запослених.
Министарство апелује на све руководиоце организационих јединица да процесу рационализације приступе одговорно уз заштиту квалитета и нивоа услуга за које су одговорни, као и уз максималну заштиту права запослених радника.
За разлику од претходних искустава, ова влада је размотрила потребе и могућности за уштеде у различитим деловима система, тако да су овим смањењем више захваћени они делови јавне управе у којима има више простора за уштеде.
Такође, направљен је простор да се неке дефицитарне функције, као што су инспекцијске службе и здравствени радници, ојачају.
Усвојеним одлукама, које се тичу запослених на неодређено време у систему државних органа, јавних служби, Аутономне покрајине Војводине и локалне самоуправе и у Министарству унутрашњих послова, укупан број запослених се смањује за 14.512, и то 8.511 у републичким органима, 250 у Аутономној покрајини Војводина и 5.751 у јединицама локалне самоуправе.
Одлуке се, дакле, односе на целокупни јавни сектор, укључујући и јавна предузећа на локалном нивоу, али не и на републичка предузећа за које Влада спроводи специфичне програме реструктурирања.
С обзиром на то да је ових запослених на неодређено време 514.573 хиљада, очекује се у просеку смањење од 2,82 одсто.
Министарство напомиње да је, с обзиром на стални одлив запослених у пензију и на забрану запошљавања, већ у септембру ове године било 3.100 мање стално запослених него у децембру 2014. године.
Процењује се да ће број пензионисања и у наредном периоду бити значајан, будући да 12.000 запослених има већ стечене услове за пензију.
Очекује се да додатно смањење броја запослених у држави од 20.000 у 2016. години поменуто у Фискалној стратегији у највећој мери не изгуби посао, већ пређе на финансирање по тржишним принципима.
Чим пречишћени текстови одлука буду објављени у Службеном гласнику, оне ће бити постављене и на
веб-презентацији Министарства државне управе и локалне самоуправе.
У наредном периоду приступиће се модернизацији начина рада јавне управе, при чему ће се дубљим променама у организацији рада, начину финансирања и у подели рада између државног и приватног сектора подићи квалитет услуга и њихова ефикасност.
Израда првог нивоа функционалних анализа од стране Светске банке у сарадњи са ресорним министарствима приводи се крају и Министарство државне управе и локалне самоуправе ће покренути јавне дискусије о правцима модернизације почетком 2016. године, истиче се у саопштењу.