Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Експертска сарадња важна у борби против тероризма

Експертска сарадња важна у борби против тероризма

Београд/Беч, 10. децембар 2015. године – Државни секретар Министарства унутрашњих послова Владе Републике Србије Александар Николић отворио је данас у Бечу састанак експерата држава чланица и партнера ОЕБС-а о мрежним механизмима за борбу против терористичких киднаповања и операцијама ослобађања талаца.


Николић је том приликом указао на значај развоја мреже експерата у борби против тероризма у условима нарастајуће несигурности на глобалном плану, коју обележавају страни терористички борци, миграциона криза и недужне жртве терористичких напада у свету.

Државни секретар је нагласио да приоритет мора бити јачање међународних напора у пресецању извора финансирања тероризма, где киднаповање и такозване "лаке мете" чине важан део.

Он је подсетио на Министарску декларацију ОЕБС-а, усвојену на Министарском савету у Београду, као и на напоре које је Србија уложила на плану борбе против тероризма током председавања овој организацији у 2015. години.

Ови напори били су усмерени на јачање партнерства са УН, ЕУ и другим међународним организацијама и регионалним актерима са јасним циљем помака са прокламованих осуда тероризма ка предузимању конкретних акција у примени Резолуције СБ УН 2133, навео је Николић.

Према његовим речима, Србија ће наставити да буде активан чинилац и као члан Тројке ОЕБС-а у 2016. години, али и након тога, с обзиром на то да та организација може пружити витални допринос јачању безбедности и поверења у евроатлантском и евроазијском простору.

Николић је уједно представио и достигнућа у развоју нове националне стратегије за превенцију и борбу против тероризма и унапређењима која она уводи, што ће се операционализовати кроз будући акциони план за њену имплементацију.

На дводневном експертском састанку ОЕБС-а дискутоваће се и о националним организацијама и механизмима међународне сарадње за управљање у случајевима киднаповања.

Поред тога, биће речи и о развоју модалитета за употребу експертске мреже у овој области и размени националних оперативних искустава у решавању талачких криза и случајева киднаповања, наводи се у саопштењу Министарства унутрашњих послова.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs