Београд, 26. јануар 2016. године – Министар правде у Влади Републике Србије Никола Селаковић и генерални директор Директората за људска права и владавину права Савета Европе Филип Боаје разговарали су данас о сарадњи тих институција у области правосуђа.
 |
Филип Боаје и Никола Селаковић |
Селаковић и Боаје су разговарали и о новом пројекту "Правосуђе на темељима људских права", који има за циљ да подржи српско правосуђе у даљем спровођењу Акционог плана за реформу правосуђа у периоду од 2013. до 2018. године, као и да мотивише судску власт на то да људска права угради у сваку своју одлуку.
Министар је исказао захвалност свом саговорнику на великој подршци и помоћи коју је Савет Европе пружио приликом израде Закона о заштити узбуњивача, и истакао да је Министарство правде добило позитивне оцене и на текст Закона о заштити права на суђење у разумном року, који је почео да се примењује 1. јануара ове године.
Он је указао на то да овај закон управо представља судску заштиту људских права и доприноси унапређењу људских права у Србији.
Боаје је истакао да је Србија учинила видан напредак у реформи правосуђа и побољшању стања у правосудном систему, и додао да ће Савет Европе пружити сву експертску подршку Србији у оним областима у којима она сматра да јој је помоћ и подршка потребна.
Истовремено, он је нагласио да држава може да има и модеран Устав и добре законе, али да без независног, непристрасног и ефикасног правосуђа нема ни квалитетног правосудног система, а самим тим и поштовања људских права.
Селаковић и Боаје су оценили да је за доследно поштовање људских права потребна правна предвидивост, која се постиже уједначавањем судске праксе, што када је реч о Србији подразумева постојање једног апелационог суда са својим огранцима.
Нови пројекат Савета Европе "Правосуђе на темељима људских права", који финансира Фонд за финансирање пројеката из области људских права, одговориће на текуће потребе правосуђа и допринеће дугорочној правној реформи у Србији.
Посебан акценат биће стављен на побољшање судијског дијалога између Европског суда за људска права у Стразбуру и домаћих судова по питању заштите људских права на националном нивоу.
Пројекат има за циљ и да ојача значај образовања правних стручњака у области људских права, кроз интеграцију Европске конвенције о људским правима у све релевантне предмете.
Пројекат ће, такође, допринети даљем јачању знања и вештина судија и судијских помоћника у судовима у смислу примене поменуте конвенције и судске праксе Европског суда за људска права у свакодневном раду, наводи се у саопштењу Министарства правде.