Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Економија > За домаћи аграр 175 милиона евра од ЕУ до 2020. године

За домаћи аграр 175 милиона евра од ЕУ до 2020. године

Београд, 11. фебруар 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић отворила је данас прву седницу Одбора за праћење IPARD II Програма, који ће српским пољопривредницима обезбедити 175 милиона евра до 2020. године.

Фото: Танјуг

Богосављевић-Бошковић је том приликом навела да ће ове године на располагању бити 35 милиона евра, а први конкурси ће бити објављени у другој половини 2016. године, при чему ће пољопривредници моћи да добију од 700.000 до 1,5 милиона евра.

Она је објаснила да је један од услова спровођења IPARD програма успостављање IPARD одбора за праћење, који ће заједно са управљачким телом пратити реализацију програма.

Према њеним речима, програмом је дефинисан сет мера које ће у првој фази омогућити финансијску подршку сектору пољопривредне производње, прераде и маркетинга пољопривредних производа, као и подршку диверсификацији економских активности у руралним областима Србије.

Министар је истакла да су процес европских интеграција Србије и добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ отворили могућност коришћења претприступних фондова ЕУ за рурални развој.

Уколико будемо ефикасни и успешно реализујемо IPARD II програм са учешћем корисника, у наредним годинама имаћемо приближно 400 милиона евра инвестиција у рурални развој, нагласила је Богосављевић-Бошковић.

Процес акредитације државних институција, који је неопходан за реализацију програма, биће успешно окончан у првој половини године, најавила је она и додала да ће то омогућити расписивање првих позива за подношење пријава.

Министар је истакла да политика руралног развоја ЕУ, чије ћемо темеље путем спровођења IPARD II програма заједно постављати у наредним годинама, представља најбољи алат и решење за многобројне проблеме са којима се суочавају наша пољопривредна газдинства, а нарочито она која обрађују мале површине у подручјима са отежаним условима рада у пољопривреди Србије.

Помоћник министра пољопривреде и заштите животне средине Драган Мирковић објаснио је да је за 2016. годину опредељено 20 милиона евра, уз напомену да ће у ову годину бити пренето и неискоришћених 15 милиона евра из 2015. године.

Мирковић је рекао да ће пољопривредници у почетку сами финансирати инвестиције и да ће након тога моћи да им се рефундира новац у висини од 60 до 70 одсто у примарној пољопривредној производњи.

За младе пољопривреднике, до 40 година старости, рефундација износи до 65 одсто, а њена висина је 70 одсто уколико је корисник у планинском подручју, указао је он.

Према његовим речима, у прерађивачкој индустрији повраћај износи приближно 50 одсто, а ако се корисник бави и складиштењем отпада, може да добије додатних 10 одсто.

Мирковић је навео да ће у Програму IPARD држава учествовати са 25 одсто средстава, тако да ће укупна вредност програма износити око 230 милиона евра.

Први позиви за конкурсе, како је додао, могу се очекивати у другој половини године, а крајњи рок да се одобрена средства повуку јесте до 2023. године.

Седници су, поред чланова Одбора, присуствовали и представници Генералног директората Европске комисије за пољопривреду и рурални развој и Делегације Европске уније у Србији.

Процес европских интеграција Србије и добијање статуса кандидата за чланство у ЕУ отворили су могућност коришћења претприступних фондова ЕУ за рурални развој (IPARD).

Европска комисија је 20. јануара 2015. године, донела одлуку о усвајању предлога програма претприступне помоћи ЕУ за рурални развој Србије за период 2014-2020.

Одлуком Европске комисије одређена средства за реализацију IPARD програма износе 175 милиона евра.

У складу са Оквирним и Секторским споразумом, држава која спроводи IPARD II програм у обавези је да образује Одбор за праћење имплементације IPARD II програма (IPARD Monitoring Committee).

IPARD Одбор за праћење члановима пружа могућност да својим предлозима и радом допринесу остваривању циљева IPARD II програма, чиме се уједно обезбеђује и транспарентност спровођења IPARD програма.


Основне информације
Пољопривреда
Индустрија, енергетика и рударство

Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs