Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Усклађивање са европским стандардима у области животне средине

Усклађивање са европским стандардима у области животне средине

Београд/Брисел, 4. март 2016. године – Министарство пољопривреде и заштите животне средине Владе Републике Србије саопштило је да је Европска комисија поздравила напредак који је Србија остварила у области заштите животне средине усвајањем измена и допуна закона који регулишу ту област.


Европска комисија је, такође, позитивно оценила и доношење националног плана за инвестирање у овој области, као и стварање предуслова за оснивање Зеленог фонда, уз спремност да помогне Србији да убрза процес приступања ЕУ.

У оквиру другог дана заседања Пододбора за саобраћај, енергетику, животну средину, климатске промене и регионални развој у Бриселу, Преговарачка група за Поглавље 27 је представила стање животне средине у Србији, као и напоре који су у том правцу учињени у претходном периоду.

На састанку су разматране све важне теме које се односе на животну средину и климатске промене, односно на стање законодавства и административне капацитете код питања квалитета ваздуха и вода, заштите природе, индустријског загађења, хемикалија и буке.

Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић истакла је да Србија има јасне циљеве, планове и финансијске процене када је у питању заштита животне средине.

Божовић је подвукла да то потврђује и недавно усвајање измена и допуна закона који регулишу ову област, као и оснивање Зеленог фонда који треба да обезбеди стабилан систем финансирања животне средине.

Према њеним речима, питање заштите животне средине једно је од најзахтевнијих и најскупљих преговарачких поглавља, а процене су да је само за финансирање развоја инфраструктуре везане за депоније, отпад, пијаћу воду и третман отпадних вода потребно 7,88 милијарди евра.

Такође, како је додала, посебно је истакнуто да је Србија свесна ризика са којима су се суочавале друге земље кандидати, а који се најчешће тичу људских капацитета у преговарачком процесу.

Она је навела да су ресорно министарство и преговарачка група направили план деловања у овом погледу, у сарадњи са домаћим и међународним експертима, Светском банком и Шведском развојном агенцијом (СИДА).

Божовић је указала на то да је Министарство остварило значајан искорак по питању припреме инфраструктурних пројеката када је реч о управљању отпадом и отпадним водама и одређивању њихове приоритетности.

С тим у вези, како је додала, велики градски центри попут Новог Сада, Крагујевца и Ниша имаће предност у погледу израде документације и финансирања пројеката.

Према њеним речима, решено је 80 одсто свих проблематичних пројеката који су наслеђени, а финансирали су се из фондова ЕУ.

Поред тога, припремљена су стратешка документа за оснивање Имплементационе агенције за пројекте у области животне средине, као кровне агенције за планирање, пројектовање, финансирање, имплементацију и надзор пројеката из ове области, закључила је Божовић.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs