Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Боља реализација инвестиција у сектору животне средине

Боља реализација инвестиција у сектору животне средине

Београд, 10. март 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић најавила је данас да ће Зелени фонд Републике Србије постати оперативан 1. јануара 2017. године, као орган у саставу министарства надлежног за послове животне средине.

Фото: mpzzs.gov.rs

Богосављевић-Бошковић је на састанку Националног одбора за инвестиције, на којем је представила напредак у реализацији инвестиција у сектору животне средине, истакла да се Зелени фонд оснива као буџетски фонд.

Његова намена је, како је нагласила, финансирање припреме, спровођења и развоја програма, пројеката и других активности у области очувања, одрживог коришћења, заштите и унапређивања животне средине.

Она је навела да је усвајање Закона о заштити животне средине само први корак ка успостављању фонда, који би требало у потпуности да се формира до краја ове године, у координацији са Министарством финансија, у капацитету неопходном да омогући ефикаснију реализацију инфраструктурних пројеката.

Србија је у протеклих 10 година спровела бројне инфраструктурне пројекте у области заштите животне средине, али због њихове комплексности, недостатка капацитета и јасног институционалног оквира, у току реализације уочени су бројни проблеми.

Наметнула се потреба за јасном националном политиком, посебно у домену планирања динамике за имплементацију и финансирање инфраструктурних пројеката у овој области, подвукла је Богосављевић-Бошковић.

Према њеним речима, питање одрживости инфраструктурних пројеката, посебно у сектору вода, важно је питање које наша земља планира да реши кроз развој система тарифа.

Имајући у виду чињеницу да су у Србији пројекти везани за изградњу постројења за пречишћавање отпадних вода до сада углавном финансирани из донаторских средстава, питање одрживости ове инфраструктуре решавало се на нивоу сваког појединачног пројекта, али у наредном периоду биће системски регулисано, објаснила је она.

У оквиру ИПА 2016 програма постоји предлог пројекта који ће подржати успостављање система тарифа за сектор вода, кроз које ће бити остварен принцип оперативних повраћаја трошкова и анализе њихове ефективности, најавила је Богосављевић-Бошковић.

Она је нагласила да је за све инфраструктурне пројекте који ће бити реализовани у оквиру децентрализованог система управљање фондовима ЕУ предвиђено потписивање уговора са крајњим корисником, чиме би се дефинисале обавезе локалних самоуправа, ресорног министарства и министарства финансија у погледу финансирања и спровођења пројекта.

На тај начин, како је нагласила, одговорности локалних самоуправа биће јасно дефинисане и правно обавезујуће, што би омогућило деловање законских механизама у циљу испуњења свих обавеза које су дефинисане на основу уговора.

Богосављевић-Бошковић је рекла да је за инфраструктурне пројекте који ће бити реализовани у оквиру децентрализованог система управљање ИПА фондовима ЕУ, као што су регионални центар за управљање отпадом у региону Суботице и постројење за прераду отпадних вода у Рашкој, предвиђено потписивање уговора са крајњим корисником.

Она је истакла да су урађени или су у припреми меморандуми о разумевању за пројекте који се финансирају из донаторских средстава: регионални систем за управљање отпадом Дубоко, Нови Сад и Крагујевац, постројење за третман отпадних вода у Крушчици-Бела Црква и Нишу, који ће дефинисати обавезе локалних самоуправа, билатералних донатора и Министарства.

Састанку су присуствовали министар без портфеља задужен за европске интеграције и национални ИПА координатор Јадранка Јоксимовић, министар финансија Душан Вујовић и шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт, као и представници релевантних министарстава, Европске комисије, амбасада и међународних финансијских институција.

На скупу се разговарало о Јединственом прегледу приоритетних инфраструктурних пројеката, али и указало на приоритетне пројекте које ће Србија кандидовати у оквиру текућег позива за доделу инвестиционих грантова у 2016. години у оквиру Инвестиционог оквира за западни Балкан.

Оснивањем Националног одбора за инвестиције, Влада је успоставила јединствени систем за планирање, припрему и имплементацију националних инфраструктурних инвестиција.

Поменути одбор представља форум за дискусију и формулисање финансијских планова за сваки корак у вези са припремом инфраструктурних пројеката који могу бити представљени потенцијалним инвеститорима и донаторима, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs