Београд, 18. март 2016. године – Министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије Небојша Стефановић разговарао је данас са шефом Делегације ЕУ у Србији Мајклом Девенпортом о европском путу наше земље, с посебним освртом на Поглавље 24 и актуелну ситуацију са мигрантима.
Стефановић је истакао да ће поступак утврђивања преговарачке позиције за Поглавље 24 и њеног усвајања бити утврђен и пре рока који је био предвиђен Акционим планом, уз напомену да је МУП спреман на то да до јуна заврши те обавезе из своје надлежности.
Он је, у склопу испуњавања планова на пољу европских интеграција, навео да МУП интензивно ради на изради нацрта закона о азилу и привременој заштити, нацрта закона о странцима и нацрта закона о ДНК, као и на формирању ДНК регистра, у складу са међународним стандардима и правним тековинама ЕУ.
Према његовим речима, поред тих закона и приближно 60 подзаконских аката чије се доношење планира у наредних шест месеци до годину дана, Министарство ради и на изради стратегије и акционог плана за борбу против тероризма, стратегије за борбу против трговине људима и нове стратегије за интегрисано управљање границом.
Министар је, говорећи о актуелној ситуацији везаној за мигранте, указао на то да је након затварања „балканске руте“ стање значајно промењено и да је прилив миграната осетно смањен, тако да се сада у Србији налази приближно 1.300 људи који су у поступку утврђивања статуса.
На основу утврђеног статуса, Стефановић је објаснио да ће Србија пружити одговарајућу заштиту онима који испуњавају услове за добијање статуса азиланта, у складу са националним законодавством.
Осврнувши се на регионалне односе од почетка мигрантске кризе, он је истакао одличну сарадњу која је остварена са надлежним службама Мађарске, Македоније, Хрватске и Босне и Херцеговине.
Такође, како је додао, полиција није забележила веће деловање организованих криминалних група које се баве кријумчарењем људи на територији Србије, већ само појединце.
Према његовим речима, број кријумчарених људи није велики и полиција интензивно и успешно ради на спречавању ових кривичних дела.
Стефановић је исказао захвалност на помоћи коју Европска унија пружа Министарству унутрашњих послова кроз различите фондове и донације.
Девенепорт је позитивно оценио напредак који је Србија постигла на пољу европских интеграција, истакавши да је за Унију важно унапређење и јачање капацитета држава кандидата.
Он је додао да Србија и Министарство унутрашњих послова могу да рачунају на континуирану и снажну подршку ЕУ.
Стефановић и Девенпорт су исказали задовољство досадашњом сарадњом, и истакли да ће МУП и Делегација ЕУ у Србији наставити са заједничким активностима и програмима.