Twitter | RSS - вести | мапа презентације | контакт  
ћирилица | latinica | english 
Влада Србије
Најавe и обавештења
Активности премијера
Активности потпредседника
Активности Владе
Саопштења Владе
Саопштења министарстава
Документи
Конференције за новинаре
Интервјуи
Косово и Метохија
Економија
Политика
Стоп корупцији
Култура и вера
Спорт
Линкови
Издвојене теме

Почетна страна > Вести > Влада Србије > Саопштења министарстава > Стабилизација кризних подручја дугорочно решење за мигрантску кризу

Стабилизација кризних подручја дугорочно решење за мигрантску кризу

Београд/Беч, 1. април 2016. године – Министар одбране у Влади Републике Србије Зоран Ђорђевић изјавио је данас у Бечу, на проширеном министарском састанку Централноевропске иницијативе за одбрамбену сарадњу, да је актуелна мигрантска криза показала да се безбедност једног региона не може посматрати изоловано од остатка света.

Учесници проширеног министарског састанка Централноевропске иницијативе за одбрамбену сарадњу
Фото: mod.gov.rs

Ђорђевић, који је овом скупу присуствовао на позив министра за одбрану и спорт Републике Аустрије Ханса Петера Декозила, истакао је да једино право и ефикасно решење за мигрантску кризу представља стабилизација кризних подручја.

Он је објаснио да је неопходно одлучније радити на томе како би се постигла дугорочна решења и створили услови за повратак избеглица и миграната.

Министар је рекао да ће Србија наставити да прати одлуке Европске уније и других држава које се налазе на рути миграната и да ће, у складу са њима, усмеравати своје даље деловање.

Ипак, како је навео, наша земља ће настојати да и сама заштити своје интересе не дозвољавајући да се претвори у прихватни центар за мигранте, који више неће моћи да путују ка западној Европи, због одлука појединих држава да затворе своје границе.

Ђорђевић је поновио да је Србија поуздан и конструктиван партнер у решавању мигрантске кризе, али да се коначно решење очекује од Европе.

Припадници Војске Србије били су ангажовани на припреми и успостављању транзитних центара, у којима је војни санитет мигрантима непрекидно пружао медицинску помоћ и примарну здравствену заштиту, подсетио је он.

Према његовим речима, предузимале су се и редовне хигијенско-епидемиолошке мере, контрола и надзор.

Такође, он је истакао да је Министарство одбране Србије спремно да разговара са свим државама чланицама Централноевропске иницијативе за одбрамбену сарадњу, као и са својим суседима, о начинима за заједничко ангажовање припадника оружаних снага током миграторне кризе и унапређењу прекограничне сарадње.

Решавање актуелне мигрантске кризе и припреме за могућу ескалацију захтевају добру интерну сарадњу и координацију свих релевантних субјеката, држава које су погођене, али и сарадњу и координацију на нивоу региона, централне и југоисточне Европе, као и Европе у целини, напоменуо је министар.

На састанку су учествовали и министри одбране Аустрије, Хрватске, Чешке, Мађарске, Словачке, Словеније, Пољске, Црне Горе и Македоније.

Министри су изнели националне ставове о декларацији под називом "Опције за подршку управљању миграцијама са посебним фокусом на заштиту спољних граница ЕУ и хуманитарној помоћи'".

Такође, припремљени су и одговарајући предлози за састанак министара одбране Европске уније, који ће бити одржан 19. априла у Бриселу.

На овом скупу је било и речи о успостављању механизма такозваног "форума за помоћ" (clearinghouse) путем којег би земље које се налазе на западнобалканској рути износиле захтеве за конкретну помоћ која им је потребна за адекватно решавање мигрантске кризе.

Због потребе усаглашавања законодавства на националним нивоима, министри су се сагласили да се у додатним консултацијама до 12. априла, усагласи текст декларације која ће у форми писма бити достављена високој представници за спољну и безбедносну политику Федерики Могерини ради разматрања на састанку министара одбране ЕУ, који ће бити одржан 17. априла у Бриселу, наводи се у саопштењу Министарства одбране.


Најновије вести

Copyright © 2004 Влада Републике Србије / Email: omr@srbija.gov.rs