Београд/Женева, 6. април 2016. године – Директор Канцеларије за људска и мањинска права Владе Републике Србије Сузана Пауновић изјавила је да је данас у Женеви успешно завршен дводневни дијалог делегације Србије и Комитета за права особа са инвалидитетом у вези са применом Конвенције о правима особа са инвалидитетом у Србији.
Пауновић је истакла да је делегација Србије представила мере које су предузете на усаглашавању закона и политика са одредбама Конвенције, али и то како се оне спроводе у пракси.
Такође, како је додала, дат је и преглед остварених резултата у погледу унапређења положаја особа са инвалидитетом, као и приказ уочених проблема и недостатака у спровођењу преузетих обавеза.
Према њеним речима, дијалогу су присуствовали и представници заштитника грађана и Националне организације особа са инвалидитетом.
Она је указала на то да је Србија том приликом истакла посвећеност и напоре усмерене на то да заштити и осигура пуно и једнако уживање права и основних слобода особа са инвалидитетом.
Наша земља је, како је предочила, пружила уверавања Комитету да ће и даље радити на унапређењу положаја ових лица и остваривању циљева Конвенције за права особа са инвалидитетом.
Пауновић је уједно подсетила на то да је у Србији успостављен законодавни, стратешки и институционални оквир за заштиту права особа са инвалидитетом.
Према њеним речима, за Владу Србије је посебно значајна сарадња која је остварена са Националном организацијом особа са инвалидитетом, независним државним органима и локалним самоуправама, а све у циљу побољшања положаја особа са инвалидитетом.
Она је навела да је Србија свесна постојећих изазова и да остаје доследна у напорима да испуни међународне обавезе и стандарде, нарочито у сфери унапређења људских права и слобода особа са инвалидитетом.
Пауновић је указала Комитету на то да Иницијални извештај не садржи детаљне информације о примени Конвенције о правима особа са инвалидитетом на Косову и Метохији.
Она је навела да, поред чињенице да је Космет саставни део територије Србије, као земља уговорница, Србија није у могућности да прати примену Конвенције на том простору, с обзиром на то да је, на основу Резолуције 1244 СБ УН, управљање јужном српском покрајином у целости поверено привременој административној мисији УН на Косову (УНМИК).
С тим у вези, она је упутила позив Комитету да затражи да УНМИК достави додатне информације о примени Конвенције на Косову и Метохији и на тај начин комплетира Извештај Србије као државе уговорнице.
Такође, Пауновић је додала да је Влада Србије спремна да достави све информације које поседује и на тај начин допринесе раду Комитета у вези са разматрањем примене Конвенције за права особа са инвалидитетом.
Комитет је похвалио напоре које Србија спроводи у циљу унапређења положаја особа са инвалидитетом.
Посебно је истакнуто да је, усвајањем Закона о употреби знаковног језика и Закона о кретању слепих особа уз помоћ пса водича, учињен важан корак у циљу превенције дискриминације и стварања могућности за лакше остваривање права и равноправно учешће особа са инвалидитетом у заједници са осталим члановима друштва.
Србија је потписала Конвенцију о правима особа са инвалидитетом и Опциони протокол 17. децембра 2007. године, а овај документ је ратификовала 31. јула 2009. године.
Конвенцијом је предвиђено пуно и ефикасно укључивање особа са инвалидитетом у друштво на једнакој основи са осталим члановима друштва.
Влада Србије је 10. маја 2012. године усвојила Иницијални извештај о примени Конвенције о правима особа са инвалидитетом, који је прослеђен надлежном уговорном телу УН.
На седници Владе Србије одржаној 2. фебруара 2016. године усвојени су Одговори на додатна питања Комитета за права особа са инвалидитетом, наводи се у саопштењу Канцеларије за људска и мањинска права.