Београд, 8. април 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић закључила је данас уговоре са овлашћеним лицима пословних банака и осигуравајућих кућа о условима кредитирања пољоприведне производње у овој години.
Богосављевић-Бошковић је том приликом нагласила да су потписани уговори изузетно важни за наше пољопривредне произвођаче, јер ће на основу њих моћи да користе повољна кредитна средства од банака и осигуравајућих кућа.
Она је истакла да Министарство суфинансира каматне стопе, тако да су за пољопривреднике први пут доступна кредитна средства уз камату од три одсто, додавши да је овакав начин финансирања коришћен и у претходним годинама.
У прошлој години смо на основу суфинансирања камата у вредности од око 800 милиона динара, имали инвестиције у пољопривреди у вредности од 6 милијарди динара, нагласила је Богосављевић-Бошковић.
Она је изразила очекивање да ће наши пољопривредници користити ове кредите јер могу рачунати и на грејс период.
Кредити, чији је рок отплате од једне до три године, са грејс периодом до годину дана, одобравају се и исплаћују у динарима – без валутне клаузуле и предстаљају једне од најповољнијих кредита на тржишту, истакла је Богосављевић-Бошковић.
Фиксна каматна стопа, како је прецизирала, износи 3 одсто на годишњем нивоу за кредите у сточарству и кредите пласиране у развој ратарства, воћарства, виноградарства, повртарства и цвећарства, као и куповину пољопривредне механизације и опреме.
Министар пољопривреде је подвукла да су данас потписани уговори са осигуравајућим кућама, такође изузетно важни и значајни, јер пружају пољопривредницима могућност да осигурају своје усеве и животиње, као и своју производњу.
Она је овом приликом позвала пољопривреднике да у што већој мери осигурају своју производњу.
Богосављевић Бошковић се захвалила банкама и осигуравајућим друштвима на доброј сарадњи и изразила очекивања да ће и у овој години на основу ове мере бити нових инвестиција у пољопривреди, позвавши све да се припреме за почетак коришћена средстава из ИПАРД програма.
Представници банака и осигуравајућих кућа оценили су да ће овај програм значајно допринети унапређењу пољопривредне производње, код индивидуалних газдинстава, као и да интересовање из године у годину расте.
Они су прецизирали да су резултати мера подршке кредитирања пољопривредника одлични, због чега је неопходно са тим наставити како би се обезбедио даљи развој српског аграра.
Уговори су данас закључени са следећим банкама: Комерцијална банка, Про-Кредит банка, Креди Агрикол, Хипо-Алпе-Адриа банка, Банка Интеза, Сбербанка, АИК, НЛБ, УниКредит банка и ОТП и осигуравајућим друштвима: Дунав осигурање, Ђенерали осигурање, ДДОР, Триглав осигурање и Глобус осигурање.