Београд, 11. април 2016. године – Министар пољопривреде и заштите животне средине у Влади Републике Србије Снежана Богосављевић-Бошковић указала је на то да је у Србији свега 6,51 одсто територије у статусу заштићеног подручја, и поручила да је тај проценат и даље недовољан, као и да сваки грађанин мора бити свестан значаја очувања природе.
Богосављевић-Бошковић је, у друштву осталих представника тог министарства, поводом 11. априла – Дана заштите природе, учествовала у акцији чишћења у Јавном предузећу "Национални парк Тара", на локацији Калуђерске баре.
Она је истакла да се овај дан обележава у Србији са циљем подизања свести о значају и потреби заштите животне средине и одрживог коришћења и управљања природним ресурсима и добрима.
Према њеним речима, ресорно министарство је у протеклом периоду донело неколико кључних докумената, пре свега измене Закона о заштити природе, при чему је и на тај начин наша земља испунила међународне обавезе.
Сваки грађанин наше земље, како је поручила, треба да буде свестан значаја очувања природних вредности, биодиверзитета и геонаслеђа Србије, и да својим понашањем и свакодневним односом допринесе њиховом очувању и бољој заштити.
У акцији су учествовали и ученици Гимназије "Јосиф Панчић", чланови Биолошке секције "Јосиф Панчић", Одред извиђача "Бајина Башта", ХЕ "Дринско-лимске електране" и службе Националног парка Тара.
Након чишћења, у Центру за посетиоце Бајина Башта отворена је ликовна изложба "Птице", аутора Милице Ајдуковић, и промоција Лексикона Националног парка "Тара".
Завод за заштиту и научно проучавање природних реткости, који је данас Завод за заштиту природе Србије, донео је 11. априла 1949. године решење о заштити водопада Велика и Мала Рипаљка на планини Озрен.
То је био први акт о заштити и практично почетак институционалног рада на заштити природе и изградњи мреже заштићених подручја Србије.
Ту мрежу чине национални паркови, паркови природе, предели изузетних одлика, специјални и строги резервати природе и споменици природе, који обухватају више од 575.310 хектара или 6,51 одсто површине Србије.
Од 2009. године, у складу са Законом о заштити природе, 11. априла се обележава Дан заштите природе, када се организују васпитне, образовне, рекреативне, стручне и друге активности, којима се на примерен начин подстиче и унапређује заштита природе, наводи се у саопштењу Министарства пољопривреде и заштите животне средине.